Schimbare de lider in seria a doua

Surpriza etapei a 13-a a fost realizata de nou promovata CS Eforie, care a invins-o la scor de forfait pe lidera, Rapid II Bucuresti. Fara citiva titulari importanti formatia lui Gheorghe Nedu si Gica Butoiu a dominat fostul lider la toate capitolele. Chelariu a deschis scorul inca din minutul 10, insa la pauza s-ar fi putut consemna egalitatea daca Dobroiu nu ar fi ratat un penalty acordat oaspetilor. In repriza a doua gazdele au mai inscris de doua ori prin Bejan si Potosca si astfel CS Eforie a reusit sa schibe liderul.
"Poate rezultatul surprinde la prima vedere, insa scorul final reflecta realitatea din teren", declara la finalul intilnirii antrenorul principal al gazdelor, Gheorghe Nedu.
Noul lider al seriei a doua este Steaua II, care a dispus de CSM Medgidia cu 4-1, la capatul unui joc in care Pedriel a reusit o "dubla" pentru stelisti.
Tot in aceasta runda Rocar a facut instructie cu Portul, la fel si Dunarea Calarasi in partida de pe teren propriu cu Inter-Gaz Bucuresti.
Fosta divizionara B, Callatis Mangalia s-a salvat in ultimul minut al prelungirilor la Insuratei, cu toate ca in prima repriza dobrogenii au fost cei care au facut legea in teren. Viitorul Insuratei a reusit, totusi, sa paraseasca terenul invingatoare in aceasta etapa, nu si CF Braila care a pierdut la limita jocul de la Politehnica Galati.
Vineri, CF Braila va evolua in propriul fieff in compania bucurestenilor de la Rocar, iar formatia din Insuratei va sta deoarece adversara pe care urma sa o intilneasca, CS Navodari, s-a retras din campionat.
Echipa care a detinut fotoliul de lidera aproape jumatate din sezonul de toamna, Sageata Stejaru, a scapat printre degete cele trei puncte in confruntarea de la Slobozia. Sageata a intors rezultatul in favoarea ei in repriza a doua si a condus cu 2-1 pina in minutul 90^6, cind gazdele au reusit sa scoata in extremis un punct, gratie golului marcat de Constantin Toma din lovitura libera.