Salbă de medalii pentru sportivii clubului Marţial Budo la mondialele de Fudokan

• clubul brăilean a cucerit 24 de medalii în tot atâtea probe la care au concurat • sportivii pregătiţi de sensei Florica Pricob au obţinut 14 titluri mondiale • Alin Muşat, Andrei Fătu, Maria Iacob şi Radu Stoian au fost MVP-urile delegaţiei brăilene

În weekend-ul trecut, la Cluj, unde s-a desfăşurat Campionatului Mondial de Karate Fudokan la toate categoriile de vârstă, România şi-a apărat cu succes locul întâi cucerit acum doi ani la Belgrad. Iar karateka din ţara noastră s-au luptat pentru locul întâi în lume cu adversari puternici din Rusia, Polonia şi Slovenia. La competiţia de la Cluj pentru cele 900 de medalii puse în joc s-au “duelat” 2.000 de sportivi din 45 de ţări. Iar în lupta pentru titlul de campioană pe naţiuni România a beneficiat şi de forma foarte bună a sportivilor de la Marţial Budo Brăila. Clubul brăilean a participat cu 20 de sportivi la această competiţie, 7 juniori şi 13 copii, şi a obţinut 24 de medalii, în tot atâtea probe la care au concurat. Gruparea sportivă brăileană pregătită de sensei Florica Pricob a cucerit 14 medalii de aur, 5 de argint şi 5 de bronz în întrecerile rezervate copiilor, cadeţilor şi juniorilor.

În Sala Polivalentă din Cluj vedeta delegaţiei clubului Marţial Budo Brăila a fost Alin Muşat. În concursul juniorilor nepotul multiplului campion mondial şi european Cornel Muşat, Alin Muşat a cucerit patru titluri mondiale, la kumite individual, kumite echipe, enbu masculin împreună cu Alexandru Bărdăhan şi la kata echipe alături de  Alexandru Bărdăhan şi de Andrei Fătu. Alin Muşat a mai cucerit şi o medalie de argint în proba de fuku go. O altă performanţă notabilă a fost cea a lui Andrei Fătu care, tot la juniori, a devenit triplu campion mondial în probele de kata individual, fuku go şi kata echipe. Andrei Fătu împreună cu Maria Iacob s-au clasat pe locul al doilea la enbu mixt.

Tot la juniori Maria Iacob şi-a trecut în cont trei medalii, aur la kumite echipe cu prima formaţie a României, argint la enbu mixt cu Andrei Fătu şi bronz la kumite individual iar Cezar Şerbănescu a obţinut medalia de bronz la kumite echipe, cu formaţia a doua a României.

Tot pe prima treaptă a podiumului de premiere, dar la cadeţi, a urcat Casiana Anghel la finalul probei de kumite echipe.

Şi la copii rezultatele au fost la fel de bune. La copii 1 Catrinel Iacob a cucerit două medalii de aur, la kata individual şi kumite echipe şi una de argint la kumite individual. Tot la această categorie de vârstă Marţial Budo a mai obţinut un loc 4 la enbu masculin prin Rareş Muşat şi Valentin Mocanu şi un loc cinci la kata echipe prin  Rareş Muşat, Valentin Mocanu şi Mihai Mazâlu.

La copii 2 clubul brăilean şi-a trecut în cont o medalie de aur la enbu mixt, obţinută de Maria Bloj şi Radu Stoian şi una de argint la kata echipe masculin pe care au obţinut-o Radu Stoian, Bogdan Şerban, Rareş Ioan. Unul dintre cei mai talentaţi karateka ai noii generaţii, Radu Stoian a cucerit alte trei medalii şi la copii 3, una de aur la enbu masculin împreună cu Bogdan Şerban, una de argint la kihon ippon kumite individual şi una de bronz la kata individual.

La copii 4 marţial Budo a obţinut o medalie de aur la kata echipe prin David Bulgaru, Denis Mocanu şi Vlad Şerban, sportiv de doar 5 ani, acesta fiind cel mai mic participant de la această ediţie a mondialelor de Fudokan şi două de bronz la enbu masculin prin David Bulgaru, Denis Mocanu şi la kihon ippon kumite individual prin David Bulgaru. Tot la această categorie de vârstă Irina Udrea şi David Bulgaru s-au clasat pelocul al cincilea la enbu mixt.

Marţial Budo Brăila a ocupat un loc onorant într-un clasament al cluburilor care au punctat pentru România la mondialele de Fudokan de la Cluj. Noi au obţinut 24 de medalii, în 24 de probe, iar 14 dintre acestea au fost de aur. Cu acest prilej România a demonstrat că este în măsură să organizeze un campionat mondial. Dacă vom fi sprijiniţi sper să putem participa şi la Campionatul Mondial de karate tradiţional care va avea loc luna viitoare la Montecatini, unde avem calificaţi 12 sportivi”, ne-a declarat sensei Florica Pricob, antrenoarea sportivilor de la Marţial Budo Brăila.