S-a tras cortina peste fotbalul din Liga a IV-a

Victoria Traian a câştigat cu 4-0 restanţa de la Movila Miresii şi s-a apropiat la 8 puncte de lideră • victoria echipei din Traian s-a conturat în repriza a doua

Sâmbăta trecută, Victoria Traian a câştigat cu 4-0 la Gloria Movila Miresii şi continuă să spere la locul întâi. Meciul restanţă din etapa a 5-a a turului a fost însă echilibrat până în minutul 55. În prima repriză, fiecare echipă a ratat câte o mare ocazie de gol, gazdele prin Dumitrana, care nu s-a descurcat în situaţie de unu la unu cu portarul Constandache, oaspeţii prin Marius Neagu. La cinci minute de la reluare, Costel Mocanu a ratat pentru Gloria, însă în minutul 55, după un corner executat de Postolea, Pârliţeanu a deschis scorul pentru oaspeţi. Trei minute mai târziu, după o combinaţie cu Neagu, Ciocan a majorat avantajul echipei Victoria Traian. Formaţia pregătită de Viorel Ciucaşu a continuat să dicteze ritmul partidei şi a mai înscris de două ori prin Veber (min. 74), care a pătruns în careu şi, din poziţie centrală, a făcut inutilă intervenţia portarului Vasile, dar şi prin Postolea (min. 80). Veber putea să marcheze pe finalul jocului însă a abuzat de un dribling în plus, astfel că Victoria Traian, după ce în urmă cu o săptămână a câştigat cu 5-0 pe teren propriu, s-a impus la scor şi în deplasarea de la Movila Miresii. Un succes care o apropie la opt puncte de prima clasată CS Făurei. “Dacă marcam noi primii, poate altul ar fi fost rezultatul. Jocul a fost echilibrat până am primit gol după aceea oaspeţii au făcut tot ce şi-au dorit în teren. Nu am reuşit să facem saltul spre play off însă avem totuşi şanse să ne realizăm obiectivul în etapele care au mai rămas de disputat din retur. Arbitrajul a fost impecabil din toate punctele de vedere”, a declarat Ionel Drăgoi, antrenorul echipei Gloria Movila Miresii.

Gloria Movila Miresii: Vasile – Ciupercă, Panţuru, Lazăr, Zainea – Munteanu, Matinciu, Dumitrana, Ştergărel – Mocanu, Scarlet. Au mai evoluat Popa, Băbătie şi Enciu.

Victoria Traian: Constandache – Martinescu, N. Zăgan, Turiac, Veber – Leu, Baciu, Pârliţeanu, Neagu – Ciocan, Postolea. Au mai evoluat Zaharia, C. Zăgan, Lupu.