S-a incheiat turul Diviziei B la fotbal

Ultima etapa a turului nu a facut altceva decit sa confirme inca o data faptul ca nemtenii se pot considera deja in primul esalon fotbalistic al tarii. Ceahlaul a cistigat cu 4-0 la Buzau, insa victoria la scor a formatiei vizitatoare s-a conturat dupa ce gazdele au ramas in inferioritate numerica. In urma acestui succes, formatia de sub Pietricica isi pastreaza avantajul de 10 puncte fata de ocupanta locului secund, Forex Brasov, si de 13 puncte fata de FC Brasov.
Alte doua formatii au reusit sa marcheze de cite patru ori, pe teren propriu. Condusa cu 1-0 in minutul 12, in urma golului marcat de Stefan, FC Botosani a reusit dupa doar doua minute sa restabileasca egalitatea, prin "arma secreta" a lui Misu Ciobanu, Gherine, acelasi jucator reusind sa le aduca pe gazde inainte de finalul reprizei in avantaj. Dupa pauza a iesit la "rampa" Colban care a transformat un penalty in minutul 70 si a marcat un gol din actiune in ultimul minut de joc.
Pentru prima data in acest campionat, ex-divizionara A, FC Brasov, a avut o evolutie foarte buna in ambele parti ale meciului cu Portul Constanta, a condus cu 2-0 la pauza, Pasca si Pordan marcind pentru brasoveni, victoria cu 4-0 fiind datorata unei duble a lui Peres.

Dunarea Galati, cu o victorie la limita, a urcat cinci locuri in clasament

Dupa o prima repriza mai putin convingatoare, Dacia a reusit sa obtina o victorie cu 2-0 care practic a readus-o in graficul propus la inceputul campionatului. Daca nu ar fi pierdut la Midia si nu ar fi remizat acasa cu Callatis, echipa lui Imilian Serbanica ar fi putut incheia turul pe podium. Dacia a revenit in lupta pentru ocuparea locului secund, cel care permite accederea la turneul de baraj pentru promovarea in Divizia A.
Tot cu 2-0 s-a impus si Petrolul Moinesti in derby-ul moldav cu Cetatea Suceava. Gazdele au revenit astfel foarte aproape de plutonul fruntas, dar si nou promovata Cetatea se poate considera mutumita la finalul turului cu locul al saptelea.
Chiar daca s-a impus doar cu 1-0 pe propriul teren, Dunarea Galati a facut cel mai spectaculos salt in clasament. Inaintea acestei etape, galatenii ocupau locul al 13-lea, iar dupa meciul cu FCM Tirgoviste au urcat pe locul al 8-lea.
Midia nu a reusit nici in aceasta etapa sa cistige, dar egalul obtinut la Callatis reprezinta totusi o performanta pentru o formatie care este deja condamnata la retrogradare.
In afara de Midia, vor avea destule "insomnii" in aceasta iarna si jucatorii de la formatii precum Callatis si Gloria Buzau, care in campionatul trecut au avut evolutii foarte bune si locuri in clasament pe masura.
Precizia Sacele se poate "mindri" cu titlul neoficial de campioana a remizelor, ea avind la activ noua egaluri, ultimul simbata in compania ocupantei locului al doilea, Forex.