S-au stabilit semifinalistele Cupa Moş Crăciun - Carrefour la fotbal în sală

• au fost partide “incendiare” şi în ultima etapă a grupelor • FC Buzăului – FC “ME” Luceafărul a fost meciul serii • turneul organizat de AJF Brăila prin Comisia de fotbal în sală este unul caritabil, cu prilejul căruia brăilenii pot fi “îngeri” şi, cu o mică  donaţie, pot să  strângă  banii necesari investigaţiilor şi tratamentului pentru doi tineri, Ana Maria Ciutacu şi Laurenţiu Prozan

În ultima etapă din grupe, un singur meci era important, cel dintre FC Buzăului şi FC “ME” Luceafărul, care avea să decidă ultima semifinalistă a ediţiei a IV-a a Cupei Moş Crăciun - Carrefour la fotbal în sală. Iar meciul s-a ridicat din toate punctele de vedere la statutul de derby, cu toate că miza ar fi putut să le apese pe cele două combatante şi să le facă să joace prudent, pentru rezultat.

Meciul a început cu o mare ratare semnată de Bogdan Draghia (min. 9), iar pe contraatac, în acelaşi minut, Spânache a marcat şi  FC “ME” Luceafărul conducea cu 1-0. Pe fondul unui joc pe contre, FC Buzăului a restabilit egalitatea în minutul 15 în urma unui gol frumos, marcat de Adrian Manole. În inferioritate numerică, deoarece Petică a fost eliminat direct cu cartonaş roşu,  FC “ME” Luceafărul a reuşit să marcheze prin Costin Ciucureanu şi să conducă

cu 2-1 după prima repriză. De menţionat că din nou golul marcat de Ciucureanu a fost golul etapei. Jucătorul Daciei Unirea a plecat din propriul careu, a driblat tot ce i-a ieşit în cale şi l-a învins pe Mitrea. La două minute de la reluare, Spânache a marcat direct din lovitură liberă şi partida părea că se îndreaptă către o victorie clară a celor de la FC “ME” Luceafărul. Numai că din acest moment FC Buzăului a atacat în permanenţă, a reuşit să egaleze în minutul 36 după golurile marcate de Draghia şi Tudor. Finalul a fost unul interzis cardiacilor, FC Buzăului şi-a creat câteva mari ocazii de gol însă portarul Cristea a avut două parade salvatoare, Ciucureanu a scos şi el mingea de pe linia porţii, iar partida s-a încheiat la egalitate, 3-3, scor care a propulsat-o în semifinale pe  FC “ME” Luceafărul.

În primul meci al serii, echipa Pretenaşii a realizat scorul competiţiei, 12-0, cu Armata. Vasile Gheorghe şi Daniel Percă au marcat câte 4 goluri, Liviu Boariu 2, iar Vlad Omer şi Paul Ioan şi-au trecut în cont câte o reuşită. Cu menţiunea că, în prima repriză, la scorul de 3-0 pentru Pretenaşii, Cristi Dobre a ratat o lovitură de la 6 m pentru Armata.

Meciul dintre Dinamo şi Viitorul Ianca a fost unul a cărui miză a fost obţinerea primului loc în grupă, pentru că ambele formaţii erau deja calificate în semifinale.

Dinamo a deschis scorul prin Vali Dumitrana în minutul 3 apoi a urmat o serie de patru reuşite ale lui Andrei Crăciun şi la pauză Viitorul Ianca avea trei goluri avans, 4-1. Fără mai mulţi titulari, Dinamo nu a putut să ţină ritmul cu adversara sa, a mai înscris doar un singur gol prin Gologan în minutul 29, în timp ce Viitorul Ianca a marcat de cinci ori în repriza a doua prin Marius Dima 2, Necoară, Crăciun şi Cireş şi s-a impus cu 9-2.

În ultimul meci s-au întâlnit echipele care nu aveau niciun punct înaintea

acestei runde, Kinder şi Penitenciarele. După un meci cu răsturnări de situaţii, Kinder s-a impus cu 5-4, pentru învingători marcând Iulian Bogoş 4 şi Costel Roşu, iar pentru învinşi C. Ion, Tudorache 2 şi Marius Coman.