Rulmentul Corona Braşov a câştigat prima ediţie a "Cupei Municipiului Bacău"

Formaţia brăileană a debutat cu dreptul la primul turneu de verificare după cantonamentul montan, câştigând cu 26-24 partida cu organizatoarea competiţiei, CSM Bacau 2010.
Brăilencele au condus ostilităţile în teren pe toată durata partidei, astfel că în minutul 10 elevele profesorului Ioan Băban conduceau cu 10-2. La jumătatea primului act băcăoancele s-au apropiat la două lungimi, era 10-8 pentru Dunărea şi tot acelaşi decalaj de două goluri, 22-20, s-a consemnat pe tablelă în minutul 48.
HC Dunărea s-a impus în final cu 26-24, golurile formaţiei de la Dunăre fiind marcate de Iancu 6, Goran 4, Adespii 4, Crăciun 4, Lobach 3, Yushchenko 2, Constantinescu 2, Brot 1.
În cea de-a doua reuniune a zilei, formaţia brăileană a fost învinsă cu 37-30 de cea care avea să câştige turneul, Rulmentul Corona Braşov. Braşovencele au profitat de faptul că HC Dunărea se află în reconstrucţie, cu multe jucătoare noi şi au condus tot timpul la diferenţe mari, 7-1 min. 10, 17-8 min. 21 şi 19-9 cu cinci minute înainte de finalul primei reprize.
În partea secundă a meciului brăilencele s-au apropiat la patru goluri, era 26-30 în minutul 53 pentru Rulmentul, însă partida a fost câştigată în mod categoric de braşovence.
Golurile echipei HC Dunărea au fost înscrise de Iancu 6, Dragut 5, Brot 4, Goran 4, Lobach 4, Crăciun 2, Irimia 2, Tabarcea 1, Constantinescu 1, Adespii 1.

Derby-ul orgoliilor câştigat de gălăţence

Sâmbătă, HC Dunărea s-a întâlnit cu Oţelul Galaţi într-o partidă care decidea ocupanta locului al doilea la acest turneu.
Cu un lot aproape neschimbat faţă de sezonul precedent, Oţelul s-a impus cu 34-27, după ce şi la pauză a avut un avantaj de cinci goluri, 19-14, în faţa unei formaţii brăilene aflate abia la începutul unui proces de omogenizare a lotului.
Marcatoarele echipei brăilene au fost Lobach 7, Dragut 5, Irimia 4, Adespii 3, Brot 3, Iancu 1, Crăciun1, Goran 1, Eşanu 1, Constantinescu 1.

Premiile individuale au fost acontate de câştigătoarea turneului şi de echipa gazdă

Alina Şorodoc a fost desemnată drept cea mai tehnică jucătoare, Camelia Balint - golgetera turneului, iar Natalia Parkhomenko (CSM Bacău), cel mai bun portar.