Rotaru, Pascu si Rosu au marcat golurile gazdelor in amicalul de simbata

Brailenii au facut din nou un joc bun in amicalul cu nou promovata Petrlolul Berca si s-au impus la scor de forfait.
Prima mare ocazie de gol a amicalului de simbata, s-a derulat in minutul 15 si a apartinut oaspetilor, dar toate eforturile facute de G. Ion au fost anulate de portarul brailean, Mitrea.
Gazdele a deschis scorul dupa numai cinci minute, cind Rotaru, l-a invins cu un sut plasat pe Sirbu. A urmat o cursa a lui Bosoi (min. 25) si o reluare, cu capul, a lui Olenic insa mingea a trecut la o palma peste transversala portii averse, iar la faza imediat urmatoare, L. Ilie a sutat, dintr-un unghi inchis, pe linga stilpul din adreapta al portii lui Sirbu.
Petrolistii au reusit la rindul lor o frumoasa actiune de contraatac in minutul 37, au obtinut o lovitura libera, pe care Ghitulescu a executat-o foarte bine, insa si Mitrea a avut o interventie spectaculoasa si si-a pastrat poarta intacta.
Prima repriza s-a incheiat cu trei actiuni brailene, doua finalizate de Pascu si una de Pinzaru.
In minutul 39, Pascu a trimis mingea razant cu transversala, dupa alte trei minute reusind sa-l invinga pe portarul petrolist. Ultima actiune a gazdelor s-a derulat in minutul 45, L. Ilie a intors mingea, cu calciiul la Pinzaru, insa virful CF-ului a rata preluarea.

Gazdele au dominat, insa au inscris doar un gol

La inceputul partii secunde, Rosu si Lupu au combinat la marginea careului advers, ultimul a sutat destul de puternic, insa Sirbu a inlaturat pericolul.
Pascu si-a incercat din nou sansele, dar si de data aceasta portarul Petrolului a reusit, in extremis, sa scoata mingea de la radacina barei pentru ca in minutul 58, in urma unui contraatac al gazdelor, mingea sa ajunga la Costel Rosu. Mijlocasul CF-ului a driblat tot ce i-a iesit in cale, inclusiv pe portarul Sirbu si a stabilit scorul final al amicalului, 3-0.
Doua minute mai tirziu, la capatul unei superbe actiuni de atac brailene, Nicu Rotaru a sutat pe linga poarta, iar in minutul 65, Marius Coman, sigur cu portarul, a incercat un sut inselator la coltul lung, insa Sirbu a reusit sa devieze mingea de pe cadrul portii sale.
In aceasta repriza si oaspetii au avut momente bune de joc, insa Bunica si G. Ion nu au reusit sa-l pacaleasca nici pe Mitrea si nici pe inlocuitorul lui, Botas.
"Avem inca probleme la nivelul mijlocasilor centrali, pe care insa trebuie sa cautam sa le eliminam pina la startul noului sezon. Este foarte bine ca am cistigat, insa nu rezultatele ma intereseaza in mod deosebit in acest moment, ci jocul echipei. Continui sa afirm ca mai avem mult de munca pina sa atingem standardele pe care le doresc de la noi atit cei care investesc cit si spectatorii braileni", a declarat la finalul meciului Mihai Ciobanu.

CF Braila: Mitrea - Bosoi, Olenic, Necoara, Rotaru - L. Ilie, Pascu, Plesa, Negulescu - Neta, Pinzaru.
Pe parcursul intilnirii au mai intrat Botas, C. Rosu, V. Nicolae, Stanciulescu, M. Coman, Lupu, St. Mitrea si Malinchi.
Petrolul: Sirbu - Ionita, M. Rosu, Botea, Batrinu - Bodoc, Sotrocan, Sima, G. Ion - Ghitulescu, Lungoci.
Au mai evoluat Bunica, Goicea, Bobocel, Capota, Roman, Chiriac, Cristea.