Romania a invins vicecampioana mondiala Polonia

Reprezentativa de handbal masculin a Romaniei a invins, duminica, la Buzau, cu scorul 33 - 29 (16-13), vicecampioana mondiala en-titre Polonia, reusind a doua victorie consecutiva in grupa I a preliminariile Campionatului European din 2010.
Debutul tricolorilor in compania vicecampioanei mondiale en-titre a fost timorat. Trei atacuri consecutive ratate au dat prilejul polonezilor sa marcheze rapid, astfel ca in minutul 6, tabela arata scorul 1-5, antrenorul Aihan Omer fiind obligat sa ceara time-out. Intreruperea a prins bine echipei Romaniei, care a revenit la 4-5 (min. 10), dar a ratat egalarea de doua ori. Polonia a fost nevoita si ea sa ia time-out, jocul din ultimele patru minute nemultumindu-l profund pe antrenorul Bogdan Wenta. La mijlocul reprizei, Romania era condusa, in continuare, cu 4-8. Tricolorii au ratat pe banda rulanta, apararea masiva, dar mobila in acelasi timp a adversarilor, incomodind vizibil. Paradele portarului Ionut Stanescu, din care doua de la 7 metri au dat insa curaj coechipierilor, care au marcat de trei consecutiv in fata vicecampioanei mondiale (7-8, min. 19). Apararea Romaniei a fost cheia revenirii, polonezii fiind fluierati pentru joc pasiv. Cind a venit egalarea, 8-8 (min. 20), handbalistii romani au prins curaj, fiind sustinuti frenetic si de publicul din Buzau. Vali Ghionea a marcat de la 7 metri, pentru 9-8 (min. 22), punctind astfel prima data in care Romania a trecut la conducere. Buricea a marit avantajul pe contraatac, 12-10 (min. 25), iar din acel moment Romania nu a mai cedat, reusind sa iasa la vestiare cu trei goluri avans, dar si moral bun, 16-13.
La reluare, Piriianu a marit diferenta, 17-13, iar Ghionea si-a aratat clasa un minut mai tirziu, cu un sut cu efect, care l-a demoralizat complet pe portarul Szmal, 18-14. "Omologul" sau, Stanescu a continuat evolutia buna, contribuind decisiv la jocul bun al echipei Romaniei, care a incintat in ambele faze ale disputei. Spre mijlocul reprizei a doua, Polonia a revenit in joc, 21-20 (min. 44) si 23-22 (min. 47), dar si pe fondul unor greseli ale tricolorilor. Ultimele 10 minute au fost dramatice. De la 25-23 (min. 50), presiunea a crescut constant in tribune, dar si pe teren. Tabela a aratat pe rind 27-25 (min. 53), dupa citeva realizari de exceptie ale lui Valetin Ghionea, 28-26 (min. 54), 30-27 (min. 56), 30-29 (min. 57), scor la care doi jucatori polonezi si Ghionea erau eliminati pentru doua minute, pentru ca ultima afisare sa fie 33-29 in favoarea Romaniei. Ultima faza a meciului a aruncat in aer tribunele, Sandu Iacob stabilind scorul final dupa o dubla aeriana pe semicercul advers.
O victorie istorica pentru tricolori, care au trecut nu doar de vicecampioana mondiala, ci si de ocupanta locului cinci la Jocurile Olimpice de la Beijing.
Titlul de MVP al partidei este greu de acordat, dupa un rezultat colectiv atit de important, insa portarul Stanescu si extrema Valentin Ghionea au candidat cu succes la aceasta titulatura.
Marcatorii Romaniei au fost: Stanescu - 15 interventii reusite, Ghionea 13 goluri, Piriianu 5, Iacob 4, Sania 3, Cozma 2, Timofte 2, Petrea 2, Buricea 1, Georgescu 1. Din tabara poloneza s-aremarcat Jurkiewicz, cu 7 reusite.
Romania va mai juca in preliminariile CE 2010, in ordine, cu Muntenegru (Niksic, 26 noiembrie, ora 19.00) si Suedia (Resita, 30 noiembrie, ora 11.00). Meciurile retur se vor disputa in 2009, primele doua clasate din faza grupelor obtinind calificarea la turneul final al CE din Austria.