România a zdrobit Elveţia în deplasare

România a încheiat conturile cu modesta sa adversară încă din prima repriză. Tricolorele au condus cu 6-0 şi apoi cu 15-5 şi au plecat la cabine cu un avantaj de 13 goluri, 20 -7.
În repriza a doua, diferenţa a crescut odată cu trecerea timpului, astfel că după 60 de minute de joc scorul a fost net favorabil elevelor lui Radu Voina.
România a câştigat şi cel de-al doilea joc din grupa de calificare la campionatul European de handbal, 39 -18 şi s-a instalat în fotoliul de lideră a grupei.
Şi de această dată golgetera campionatului intern şi a echipei HC Dunărea, Ada Moldovan a avut o evoluţie bună încununată şi cu patru goluri înscrise în poarta elveţiencelor.
Golurile României din acest meci au fost marcate de Puşcaşu 7, Maier 6, Stanca 5, Moldovan 4, Vădineanu 4, Vărzaru 3, Amariei 3, Manea 3, Neagu 2, Elisei 1, Lecuşanu 1.
Etapa a treia este programată pe data de 31 martie 2010, zi în care România se va deplasa în Ucraina, iar Elveţia va primi vizita Portugaliei.