România a ratat incredibil victoria contra Sloveniei

* tricolorii au condus cu 4-1 în ultimul meci din preliminariile CM 2020, cel cu Slovenia * dar partida s-a încheiat la egalitate, 4-4

Echipa naţională de futsal a României, din care a făcut parte şi brăileanul Andrei Crăciun, a ratat într-un mod incredibil victoria în meciul cu Slovenia. Tricolorii au condus cu 2-1 la pauză şi cu 4-1 în repriza a doua însă partida s-a încheiat la egalitate, 4-4. Echipa de futsal a României a primit două goluri în ultimele 30 de secunde şi astfel a irosit şansa de a ajunge la Cupa Mondială din 2020.

Pentru formaţia ţării noastre au înscris Cristian Matei 3 goluri şi portarul Petrişor Toniţă, iar golurile Sloveniei au fost marcate de Ziga Ceh, Kristjan Cujec,

Nejc Hozjan şi Teo Turk.

România a încheiat turneul din Cehia cu o victorie, un egal şi o înfrângere.

Antrenorul Robert Lupu a început meciul în următoarea formulă: Petrişor Toniţă - Felipe Oliveira, Mimi Stoica, Savio Valadares, Adrian Pânzaru. Au mai jucat Andrei Grigoraş, Andrei Crăciun, Cristian Matei, Istvan Hadnagy, Bogdan Covaci, Ionuţ Movileanu, Carlos Ribeiro, Paulo Ferreira, Laszlo Szocs.