Rezultate surprinzatoare si in cea de a doua jumatate a returului

Moroianu le-a facut cadou gazdelor trei puncte

In etapa a 27-a formatia din Insuratei a pierdut, tot la un gol diferenta, la AS Dodu, iar scaunul lui Dan Asandei a inceput sa se clatine.
Gazdele au atacat haotic, in timp ce oaspetii au mizat doar pe cartea contraatacului, fapt pentru care actiunile periculoase de poarta au lipsit. Faza care ar fi putut modifica tabela in prima repriza s-a petrecut in careul oaspetilor, iar autorul golului putea fi chiar fundasul echipei din Insuratei, Bogdan, care in minutul 18 a reluat mingea cu capul in bara propriei porti. Tot in aceasta parte a meciului Viitorul a ratat doua situatii propice deschiderii scorului prin Muha si Bratosin.
Soarta partidei s-a decis in minutul 63, cind fundasul oaspetilor,
Moroianu, l-a jenat pe portarul Stoica, acesta a scapat mingea din
min, iar Fodor a indeplinit o simpla formalitate.
Formatia din Insuratei a fortat egalarea insa pe rind, Anghelina (min. 72 si 85), Dobre (min. 78) si Bogdan (min. 81) nu au reusit, din pozitii destul de bune, sa-l invinga pe portarul gazdelor.
In urma acestei noi infringeri, Viitorul a coborit pe locul al zecelea in clasament.

Prima victorie dupa trei etape de seceta

Dupa trei etape in care a suferit tot atitea esecuri, Viitorul Insuratei a reusit, in sfirsit, sa cistige doar la limita insa, deoarece si de aceasta data jucatorii ajunsi la finalizare au cautat cele mai sofisticate solutii.
Anghelina a deschis scorul in minutul 31 dupa o actiune la care au mai participat Vicol si Bratosin.
Dupa ce au marcat, jucatorii lui Dan Asandei s-au masat cu intreg efectivul in jumatatea adversa de teren, dar pina la finalul meciului nu au mai reusit sa modifice tabela de marcaj.
Viitorul a fost privata de un penalty in minutul 71, cind Cosmin Dobre a fost faultat clar in careul advers, insa arbitrul de centru a fost departe de faza si nu a vazut infractiunea comisa de fundasul constantean.

Remiza la Rocar, infringere cu cintec pe teren propriu in disputa cu Inter-Gaz

In etapa urmatoare Viitorul s-a deplasat la ocupanta locului al doilea, Rocar Bucuresti si dupa o evolutie foarte buna a reusit sa realizeze o remiza alba, 0-0.
Dar ceea ce au agonisit cu mare efort la Bucuresti au cedat pe teren propriu in fata celeilalte echipe din capitala care dorea sa ocupe locul pentru barajul de promovare, Inter-Gaz Bucuresti.
In opinia presedintelui Paul Alexandru, jocul dintre cele doua formatii a avut "un iz de non combat" din partea gazdelor.
"Am inceput bine jocul si dintr-o data totul s-a modificat. Toti am constatat cu stupoare ca unei parti a jucatorilor nostri le-a fost frica sa atace poarta adversa. Cel mai penibil a fost fundasul Musat, cel care le-a deschis bucurestenilor drumul spre victorie", declara, la finalul meciului, presedintele gruparii din Insuratei.
Prima repriza a fost usor dominata de formatia vizitatoare
care a si trimis o data mingea in bara, dar si gazdele au avut o actiune periculoasa, in minutul 32, cind Dobre a scapat singur spre poarta, dar a sutat putin pe linga.
Musat a trimis mingea in propria poarta in minutul 55, iar dupa numai cinci minute Giscan a "crosetat" citiva jucatori si a sutat la coltul din dreapta al portii lui Craiescu. La 2-0 Inter-Gaz avea deja "sacii in car".
In minutul 61, Bratosin a redus din diferenta, iar pina la finalul partidei fiecare echipa a trimis cite o data mingea in transversala portii adverse.

Echipa lui Dan Asandei a recuperat la Chitila unul dintre punctele pierdute pe teren propriu

Evolutia de la FC Chitila a fost una la polul opus celei de pe teren
propriu, cind au pierdut lamentabil si firesc, rezultatul a fost unul
bun, un punct pe terenul unei echipe aflate intr-o mare sete de
puncte.
In minutul 7, Cosmin Dobre a ratat prima ocazie a meciului, iar dupa numai cinci minute, Viitorul a reusit sa deschida scorul printr-un gol superb marcat de Vicol. La capatul unui contraatac, atacantul formatiei din Insuratei a sutat violent de la 25 de metri trimitind balonul sub bara transversala.
Gazdele au devenit ceva mai insistente si in minutul 22 au reusit sa restabileasca egalitatea.
Meciul a fost la fel de echilibrat si in partea a doua, una care practic
s-a derulat dupa acelasi scenariu, numai ca de data aceasta
oaspetii au fost cei care au alergat dupa egalare.
FC Chitila a preluat conducerea la inceputul partii secunde, iar Baicu a stabilit scorul final, 2-2 in minutul 75.

Viitorul a cistigat si partida retur cu Petrolul Ianca, dar s-a inclinat in fata Portului

In etapa a 32-a s-a derulat derby-ul judetean intre CS Viitorul si Petrolul Ianca. Dupa ce au pierdut in tur cu 2-1 pe stadionul Stefan Vrabioru petrolistii au incercat sa-si ia revansa la Insuratei insa au fost lipsiti de sansa. Petrolul a dominat tactic si teritorial, Ghioca a trimis de doua ori mingea in barele portii adverse insa cei care au obtinut toate punctele puse in joc au fost gazdele. Stoian (min. 60) a fructificat una dintre putinele ocazii create de Viitorul si astfel punctele au ramas la Insuratei.
In penultima etapa a returului ambele formatii au evoluat cu gindul la vacanta care urma sa vina dupa numai o saptamina si cistig de cauza a avut Portul, echipa mai inspirata in faza de atac.
Cu toate ca oaspetii au avut ocazii mai multe in prima repriza, dupa
primele 45 de minute constantenii conduceau cu 1-0.
Cea mai mare ocazie a echipei Viitorul de a restabili egalitatea s-a
derulat in minutul 35, cind Bogdan a centrat in careu, apararea
constanteana a fost prinsa pe picior gresit, insa Cosmin Dobre a
sutat mult peste poarta de la marginea careului mic.
Portul a mai inscris o data la singura ocazie din repriza secunda si a cistigat cu 2-0 in fata unei formatii resemnate, sau cel putin aceasta a fost impresia lasata de jucatorii din Insuratei in repriza a doua.

Succes la un scor de forfait la ultima aparitie in fata propriilor suporteri in sezonul 2006-2007

Viitorul Insuratei a incheiat primul ei campionat in Liga a III-a cu un rezultat foarte bun, 3-0 pe teren propriu in fata echipei Unirea
Slobozia, succes care i-a permis sa se claseze, asa cum si-a propus, la jumatatea clasamentului.
Cel care avea sa devina jucatorul meciului, fundasul stinga Bogdan
a facut o incursiune de la jumatatea terenului si a deschis scorul in minutul 7, iar Tofan (min. 22) l-a majorat la 2-0.
Cu un minut inaintea incheierii primei reprize gazdele au beneficiat
de o lovitura libera, Vioreanu a sutat peste zid, mingea a atins mai
intii pamintul si a poposit in vinclul portii adverse, min. 44: 3-0.
In repriza a doua elevii lui Dan Asandei s-au jucat cu ocaziile, majoritatea componentilor echipei trecindu-si numele pe lista ratarilor.