Rezultate notabile, în final de an, pentru Cosmin Teodor Nedelcu

• şahistul brăilean s-a clasat pe locul al doilea la un turneu de seniori la Adjud • apoi a cucerit aurul la masa 1 la Campionatul Naţional de Şah Elisabeta Polihroniade - ediţia a XII-a, echipe mixte copii şi juniori U14

Cel mai valoros şahist brăilean al momentului, Cosmin Teodor Nedelcu a obţinut rezultate foarte bune în finalul acestui an. Brăileanul care acum este legitimat la SCM Gloria Buzău dar care a fost format la clubul Orizont 64 de candidat maestru, Ionel Balcan, a terminat neînvins turneul de şah rapid de la Adjud şi a ocupat locul întâi la masa 1, la Campionatul Naţional de Şah Elisabeta Polihroniade - ediţia a XII-a, echipe mixte copii şi juniori U14, care s-a desfăşurat online, în luna octombrie.

Pe data de 25 octombrie, Nedelcu a participat la categoria open, la Adjud, la “Cupa micul pion”, turneu de şah organizat de ACS de Şah Paloda Adjud. Cotat ca favorit numărul 6 din 40 de şahişti prezenţi la startul competiţiei, după un maraton şahist, brăileanul a terminat turneul neînvins cu 4 victorii şi 3 remize şi a ocupat locul al doilea la general. Un turneu la care a concurat alături de şahişti seniori şi care i-au adus un plus de 37 puncte la coeficientul ELO. Concursul s-a desfăşurat cu respectarea normelor Covid-19.

Turneul de la Adjud a fost practic o încălzire pentru Campionatul Naţional de Şah Elisabeta Polihroniade - ediţia a XII-a, echipe mixte copii şi juniori U14, care s-a desfăşurat online, concurs naţional la care Nedelcu a participat cu echipa SCM Gloria Buzău. Campionatul s-a desfăşurat pe o perioadă de şapte zile, iar Cosmin Teodor Nedelcu a jucat la masa 1, fiind cotat al patrulea favorit la categoria U14. Acesta a avut un parcurs foarte bun şi a câştigat primele şase partide. În final, cu 6 puncte din 7 partide disputate, brăileanul s-a clasat pe primul loc la masa 1 şi a obţinut medalia de aur la masa 1, la categoria sa de vârstă.

Anul 2020, unul foarte greu pentru sport şi nu numai, i-a adus sportivului Teodor Cosmin Nedelcu pe lânga medaliile obţinute la Campionatul Uniunii Europene din Cehia şi o medalie naţională de aur, obţinută pe masa 1 la Campionatul National de Şah Elisabeta Polihroniade - ediţia a XII-a, varianta online.

Vă reamintim că, în acest an, Nedelcu a fost convocat la lotul naţional, la categoria U14, şi a disputat pentru ţara noastră partide de şah online cu jucători ale reprezentativelor similare ale Canadei, Greciei, Austriei, Moldovei şi Poloniei şi a avut prestaţii foarte bune.