Rezultate normale în play-off şi play-out

• victorii clare pentru CS Făurei şi Victoria Traian înaintea meciului direct de miercuri • Dacia Unirea 2 Brăila a realizat scorul etapei, 6-1, în partida cu Dunărea Tichileşti

Prima etapă a returului turneului play-off s-a încheiat cu rezultate normale, atât lidera, CS Făurei, cât şi a doua clasată, Victoria Traian, au obţinut victorii clare şi au făcut totodată o repetiţie reuşită înaintea partidei directe care va avea loc miercuri, de la ora 18.00, la Traian. CS Făurei, pentru care Georgel Pungă a realizat o “dublă”, s-a impus la scor, 5-0, în deplasarea de la Voinţa Şuţeşti. Lidera campionatului putea să mai înscrie de câteva ori dar şi echipa gazdă şi-a trecut în cont câteva mari ocazii de gol. Partida de la Însurăţei a fost însă mult mai echilibrată, iar la pauză scorul dintre Viitorul Însurăţei şi Victoria Traian a fost egal, 1-1, Baicu a deschis scorul în minutul 35, Ciocan a restabilit egalitatea, cu patru minute înainte de finalul primei reprize. În partea a doua a meciului, oaspeţii au mai înscris de două ori, prin Veber şi Zaharia, şi s-au impus cu 3-1. Viitorul Ianca a “defilat” în partida cu Victoria Cazasu, a câştigat cu 5-0 şi a luat o opţiune mare pentru locul al treilea în acest sezon.

Şi în turneul play-out favoritele au câştigat. Aflată într-o evidentă creştere de formă în această a doua parte a campionatului, Pandurii Tudor Vladimirescu a învins-o cu 3-1 pe Gloria Movila Miresii, a acumulat 18 puncte şi se află acum pe primul loc în play-out. Dunărea Tichileşti a pierdut cu 6-1 pe Municipal, în faţa satelitului Daciei Unirea, dar cu 16 puncte şi un golaveraj mai bun ocupă locul al doilea. Tot cu 16 puncte, Gloria Movila Miresii se află pe poziţia a treia.

Ordinea primelor clasate în play-off: 1 CS Făurei 44 puncte, 2 Victoria Traian 39, Viitorul Ianca 27.