Rezultate interesante în etapa a 5-a a Ligii a IV-a

• liderul Viitorul Ianca are maximum de puncte • Ionuţ Matei a realizat un hat trick pentru formaţia din Ianca • tot 12 puncte are şi Voinţa Şuţeşti • Victoria Traian a câştigat cu 8-2 la AFC Urleasca

Liderul Ligii a IV-a, Viitorul Ianca, fără câţiva jucători importanţi, Crăciun plecat la lotul naţional de fotbal în sală al României, Cazan accidentat, Ioniţă şi Stănciulescu aflaţi în recuperare, a câştigat cu 5-0 partida susţinută în deplasare, la Dunărea Tichileşti. Viitorul a condus cu 2-0 la pauză, după ce au înscris Stroe şi Vali Durbacă, şi tot de două ori formaţia vizitatoare a trimis mingea în brele porţii gazdelor prin Olenic şi Necoară. În repriza a doua, Ionuţ Matei a realizat un hat trick, iar Viitorul Ianca s-a impus cu 5-0.

“Pe un teren foarte greu şi cu o echipă gazdă care s-a aşezat pe două rânduri în faţa propriului careu a fost mai greu în prima repriză să ajungem la poartă, dar şi aşa am marcat de două ori şi tot de două ori am trimis mingea în bară. În repriza a doua gazdele au ieşit la joc şi am putut să înscriem de trei ori şi să ratăm cam tot atâtea ocazii clare”, ne-a declarat Cosmin Necoară, antrenorul echipei din Ianca.

Viitorul Ianca a evoluat în formula: Jalbă - Colniceanu, Postolea, Zăgan, Smeu – V. Stroe, Dima, Olenic, Necoară - V. Durbacă, I. Matei. Pentru liderul ligii a IV-a în repriza a doua au mai evoluat Dogărescu şi Vrânceanu.

Conform aşteptărilor, Viitorul Şuţeşti a câştigat la scor, 5-1, partida de pe teren propriu cu Viitorul Însurăţei.

AFC Urleasca a condus cu 1-0 dar a fost învinsă la scor, 8-2, de Victoria Traian, iar pandurii Tudor Vladimirescu a remizat, 2-2, la ACSC Cazasu.