Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Rezultate din preliminariile Cupei Mondiale din 2006, zona Europei

Rezultate inregistrate, miercuri, in preliminariile Cupei Mondiale din 2006, zona Europei:
Grupa 1:
Cehia - Armenia 4-1 (Heinz '48, Polak '52, '76, Baros '58 - Ara Hakobian '85)
Finlanda - Macedonia 5-1 (Forssell '11, '13, '62, Hannu Tihinen '42, Eremenko jr. '55 - Maznov '48)
Olanda - Andorra 4-0 (Van der Vaart '23, Lima '27 autogol, Van Nistelrooy '43, '89).
Clasament: 1.Olanda 28 puncte (10 jocuri), 2.Cehia 24 p (10 j), 3.Romania 22 p (11 j), 4.Finlanda 16 p (10 j), 5.Macedonia 8 p (11 j), 6.Andorra 5 p (11 j), 7.Armenia 4 p (11 j).
Urmatoarele meciuri (8 octombrie): Finlanda - Romania, Cehia - Olanda.
Grupa 2:
Kazahstan - Grecia 1-2 (Jumaskaliev '53 - Giannakopoulos '78, Liberopoulos '90A2)
Ucraina - Turcia 0-1 (Tumer '55)
Danemarca - Georgia 6-1 (Jensen '9, Poulsen '30, Agger '42, Tomasson '54, Larsen '79, 83 - Demetradze '36 din penalti).
Clasament: 1.Ucraina 24 puncte (11 jocuri), 2.Turcia 20 p (11 j), 3.Grecia 18 p (10 j), 4.Danemarca 16 p (10 j), 5.Albania 12 p (10 j), 6.Georgia 9 p (10 j), 7.Kazahstan 0 p (10 j).
Urmatoarele meciuri (8 octombrie): Ucraina - Albania, Danemarca - Grecia, Georgia - Kazahstan.
Grupa 3:
Rusia - Portugalia 0-0
Letonia - Slovacia 1-1 (Laizans '74 - Vittek '35)
Liechtenstein - Luxemburg 3-0 (Frick '32, Fisher '77, Beck '90).
Clasament: 1.Portugalia 24 puncte (10 jocuri), 2.Slovacia 19 p (10 j), 3.Rusia 19 p (10 j), 4.Letonia 15 p (11 j), 5.Estonia 14 p (10 j), 6.Liechtenstein 8 p (11 j), 7.Luxemburg 0 p (10 j).
Urmatoarele meciuri (8 octombrie): Rusia - Luxemburg, Slovacia - Estonia, Portugalia - Liechtenstein.
Grupa 4:
Insulele Feroe - Israel 0-2 (Nimni '55, Katan '80)
Cipru - Elvetia 1-3 (Aloneftis '34 - Frei '15, Senderos '70, Gygax '86)
Irlanda - Franta 0-1 (Henry '68).
Clasament: 1.Elvetia 16 puncte (8 jocuri), 2.Franta 16 p (8 j), 3.Israel 15 p (9 j), 4.Irlanda 13 p (8 j), 5.Cipru 4 p (8 j), 6.Insulele Feroe 1 p (9 j).
Urmatoarele meciuri (8 octombrie): Cipru - Irlanda, Elvetia - Franta, Israel - Insulele Feroe.
Grupa 5:
Norvegia - Scotia 1-2 (Aarst '89 - Miller '21, '31)
Belarus - Italia 1-4 (Kutuzov '4 - Toni '6, '14, '55, Camoranesi '45)
Moldova - Slovenia 1-2 (Rogasev '30 - Lavrici '46, M.Mavrici '57).
Clasament: 1.Italia 17 puncte (8 jocuri), 2.Norvegia 12 p (8 j), 3.Slovenia 12 p (8 j), 4.Scotia 10 p (8 j), 5.Belarus 7 p (8 j), 6.Moldova 5 p (8 j).
Urmatoarele meciuri (8 octombrie): Norvegia - Moldova, Scotia - Belarus, Italia - Slovenia.
Grupa 6:
Azerbaidjan - Austria 0-0
Polonia - Tara Galilor 1-0 (Zurawski '54 din penalti)
Irlanda de Nord - Anglia 1-0 (Healy '74).
Clasament: 1.Polonia 24 puncte (9 jocuri), 2.Anglia 19 p (8 j), 3.Austria 12 p (8 j), 4.Irlanda de Nord 9 p (8 j), 5.Azerbaidjan 3 p (9 j), 6.Tara Galilor 2 p (8 j).i
Urmatoarele meciuri (8 octombrie): Anglia - Austria, Irlanda de Nord - Tara Galilor
Grupa 7:
Lituania - Bosnia Hertegovina 0-1 (Barbarez '29)
Belgia - San Marino 8-0 (Simons '34 din penalti, Daerden '39, '67, Buffel '44, Mbo Mpenza '52, '72, Vandenbergh '53, Van Buyten '83)
Spania - Serbia Muntenegru 1-1 (Raul '18 - Kezman '68).
Clasament: 1.Serbia Muntenegru 16 puncte (8 jocuri), 2.Spania 14 p (8 j), 3.Bosnia Hertegovina 13 p (8 j), 4.Belgia 11 p (8 j), 5.Lituania 9 p (8 j), 6.San Marino 0 p (8 j).
Urmatoarele meciuri (8 octombrie): Belgia - Spania, Bosnia Hertegovina - San Marino, Lituania - Serbia Muntenegru.
Grupa 8:
Bulgaria - Islanda 3-2 (Berbatov '21, G.Iliev '69, M.Petrov '86 - Steinsson '9, Hreidarsson '16)
Malta - Croatia 1-1 (Wellman '74 - Kranjcar '19)
Ungaria - Suedia 0-1 (Ibrahimovici '90A1).
Clasament: 1.Suedia 21 puncte (8 jocuri), 2.Croatia 20 p (8 j), 3.Ungaria 13 p (8 j), 4.Bulgaria 11 p (8 j), 5.Islanda 4 p (9 j), 6.Malta 2 p (9 j).
Urmatoarele meciuri (8 octombrie): Bulgaria - Ungaria, Croatia - Suedia.




Categorie articol: 

Comentarii