Rezultat scontat la Zalău

• trupa lui Tadici a câştigat cu 29-25 partida cu HC Dunărea • asta, în condiţiile în care portarul Adriana Medvedova a avut 16 intervenţii salvatoare pentru formaţia brăileană

Cu două absenţe notabile în lot, Dziana Ilyina şi Marija Steriova, HC Dunărea nu a putut să scoată un rezultat pozitiv la Zalău, unde formaţia antrenată de Gheorghe Tadici s-a impus cu 29-25, după ce la pauză a avut un avantaj de cinci goluri, 19-14. Echipa brăileană a reuşit să-şi surprindă adversara cu un start foarte bun, a condus cu 3-0 şi cu 4-3, dar din minutul 8 HC Zalău a fost cea care a dictat ritmul jocului. Formaţia gazdă a avut chiar şi şapte goluri avans, 16-9, în minutul 23.

Brăilencele au reuşit să înscrie de două ori la începutul reprizei secunde şi să se apropie la trei lungimi, însă formaţia lui Tadici a ştiut să gestioneze situaţia din teren, să-şi păstreze un avantaj liniştitor şi să câştige fără emoţii această partidă.

Cea mai bună jucătoare din tabăra formaţiei brăilene a fost portarul Adriana Medvedova care a avut 16 intervenţii salvatoare.

HC Dunărea rămâne pe locul al 9-lea după acest meci urmând ca vineri, 4 mai, să joace în Polivalentă cu Corona Braşov, formaţie care are acelaşi număr de puncte, 30, ca şI gruparea antrenată de Florentin Pera. Dacă va câştiga pe teren propriu HC Dunărea urcă pe locul al optulea.

Pentru HC Dunărea au marcat Munteanu 6 goluri, Preda 4, Cîrstea 3, Craiu 3, Vătu 2, Gheorghe 2, Berescu 2, Shutska 2, Axinte 1.