Remiză echitabilă

Cu toate că a jucat pe teren propriu, Dacia Unirea nu a reuşit să câştige partida cu Dunărea Călăraşi, formaţie care, deşi revine în acest sezon în Liga a II-a, prin valoarea lotului şi a rezultatelor obţinute până în acest moment, poate fi considerată una dintre revelaţiile actualului sezon competiţional.
Partida de pe Municipal a fost una viu disputată şi cu multe faze "incendiare" la ambele porţi dar s-a încheiat nedecis, 1-1, iar în urma acestui rezultat Dacia Unirea a ieşit din zona echipelor participante la turneul play off. De fapt, după această rundă, sunt patru formaţii cu câte 17 puncte, iar brăilenii au ieşit din zona turneului play off pe criteriul golaverajului.
Elevii lui Pânzaru au început foarte bine meciul cu Dunărea Călăraşi iar în minutul 5 au irosit prima şansă de gol, Necoară a centrat în careul oaspeţilor până la Puşcaşu care a reluat mingea spre poartă însă Cezar Lungu a înlăturat pericolul. Dunărea Călăraşi a replicat prin Alexandru Stoica dar şi portarul brăilean a avut un reflex salvator. Gazdele au continuat să atace careul advers însă Puşcaşu (min. 20), incomodat de Ţonea, a şutat imprecis iar Petean (min. 24), angajat la marginea careului advers de Stănciulescu, a fost blocat în momentul şutului. Presiunea brăilenilor s-a concretizat în minutul 33, când Puşcaşu a şutat de la 25 de metri în vinclul porţii apărate de Lungu. În acest minut oaspeţii au irosit un contraatac prin Buş, Mitrea a repus repede mingea în joc, Puşcaşu a marcat un gol spectaculos şi puţinii spectatori prezenţi pe Municipal începeau să spere într-un succes al favoriţilor lor. Trei minute mai târziu putea fi 1-1 însă Mitrea a reţinut în doi timpi mingea şutată de Kanda. Pe finalul primului act oaspeţii au avut şansă la şuturile consecutive ale lui Sorin Frunză. În minutul 40, încheietura barelor l-a salvat pe Lungu de la primirea celui de-al doilea gol, iar trei minute mai târziu, tot după un şut al lui Frunză, portarul oaspeţilor a reuşit să prindă mingea.

Stoica a restabilit egalitatea, Frunză, Nicoliţă şi Puşcaşu au ratat din poziţii bune

La două minute de la reluare, Petean s-a accidentat şi până să se facă schimbarea, Dunărea Călăraşi a restabilit egalitatea prin Alexandru Stoica. Până la finalul partidei s-a jucat pe contre însă niciuna dintre formaţii nu a mai înscris. Frunză (min. 56) şi-a încercat şansa dar, atent, Lungu a deviat mingea în corner după care au urmat două ocazii în contul oaspeţilor dar nici V. Alexandru sau Stoica nu au reuşit să înscrie pentru Dunărea Călăraşi. Un aport la menţinerea rezultatului de egalitate a avut portarul Mitrea care a reţinut chiar pe linia porţii, mingea şutată de Stoica. Nicoliţă (min. 81) şi Puşcaşu (min. 85) şi-au mai trecut numele pe lista ratărilor iar partida s-a încheiat nedecis, 1-1. De menţionat că în minutul 88 Olenic a plecat la cabine după ce a văzut cel de-al doilea cartonaş galben. După această remiză, Dacia Unirea a acumulat 17 puncte şi a coborât pe locul al 7-lea. Însă echipa pregătită de Alin Pânzaru poate reveni între primele şase din seria est, cu condiţia ca în runda următoare să o învingă, pe Municipal, pe Gloria Buzău.

Dacia Unirea: Mitrea - Niţă, Ghiocel, L. Ivan, Stănciulescu - Petean (min. 48: Roşu), Frunză, Olenic, Necoară (min. 68: Nicoliţă) - Muscă, Puşcaşu.
Antrenor: Alin Pânzaru
Dunărea Călăraşi: Lungu - Ţenea, M. Popescu, Panait, Vădrariu - Kanda, Sg. Popescu, S. Matei, Alami (min. 68: Preoteasa) - Al. Stoica, Buş (min. 71: Alexandru).
Antrenor: Ionel Ganea