Remiză albă între Farul Constanţa şi CF Brăila

Formaţia brăileană a remizat, 0-0 la Constanţa şi astfel a recuperat unul dintre punctele pierdute pe teren propriu cu Gloria Buzău. Meciul de pe stadionul Farul a avut o primă repriză plictisitoare, în care niciuna dintre combatante nu a riscat, situaţie în care şi fazele de poartă au lipsit cu desâvârşire. În repriza a doua însă ambele formaţii ar fi putut să-şi apropie victoria.
Constănţenii au marcat în minutul 60 prin Enciu, după o pasă foarte bună a lui Robert Neagoe însă reuşita constănţeanului a fost anulată corect de arbitrul de centru, atacantul gazdelor fiind în ofsaid în momentul în care a primit mingea. Şase minute mai târziu a venit replica elevilor lui Alin Pânzaru, numai că de la 2 metri, Iordache a trimis mingea în bara porţii apărate de Ciucă. În minutul 71 Onofraş a rămas singur cu Ciucă însă atacantul brăilean a şutat exact în braţele portarului gazdelor.
Trezită la realitate, Farul s-a masat cu jucătorii în jumătatea de teren a oaspeţilor astfel că au început să apară şi marile ocazii. La una dintre acţiunile constănţenilor Niţă a fost foarte aproape de autogol, apoi, la rampă a ieşit Cristian Mitrea. Portarul brăilean a deviat norocos, în bară, mingea şutată din lovitură liberă de către Băjan (min. 82), iar cinci minute mai târziu, Mitrea l-a blocat eficient pe Enciu, după ce atacantul gazdelor slalomase printre fundaşii brăileni. La ultima fază a meciului Enciu a căzut în careul brăilenilor şi a solicitat penalty, însă aproape de fază centralul Marius Chiţu a considerat că nu s-a produs nicio infracţiune asupra jucătorului gazdelor şi partida s-a încheiat nedecis. CF Brăila a obţinut un punct dar a rămas tot pe locul al optulea, urmând ca sâmbătă, de la ora 11.00 să joace pe Municipal cu penultima clasată, FCM Dorohoi.

CF Brăila: Mitrea - Dima (min. 31: Iordache), Ivan, Olenic, Stănciulescu - Frunză (min. 90: Spiridon), Petean, Niţă, Spătaru - Onofraş, Puşcaşu (min. 75: S. Nicoliţă).