Remiză albă între CF Brăila şi Academica Argeş Piteşti

Partida de pe Municipal, de sâmbăta trecută, a fost una plăcută ochiului însă, neavând miză, nu a depăşit statutul unui joc amical. Elevii lui Alin Pânzaru au avut câteva momente în care au lăsat impresia că doresc să câştige, de partea cealaltă Academica, fără să forţeze, s-a mulţumit cu rezultatul de egalitate. Singurul fotbalist al piteştenilor care a ieşit în evidenţă şi care dealtfel poate fi considerat jucătorul meciului a fost Marian Chiţu.
Momentele de tatonare s-au prelungit până în minutul 17, moment al partidei în care Petean a centrat în careul piteştenilor iar unuia dintre fundaşii oaspeţilor i-a sărit mingea din pământ în mână, gazdele au solicitat lovitură de la 11 metri, dar, aflat foarte aproape de fază, arbitrul Ovidiu Oprea a lăsat jocul să continue. Două minute mai târziu, raidul lui Marian Chiţu a fost stopat cu dificultate de apărătorii brăileni. În partea a doua a primei reprize au venit şi situaţiile de poartă. În minutul 29, Stănciulescu a centrat la marginea careului iar Dima a şutat, de la 20 m pe mijlocul porţii fără probleme pentru Lungu. Petean (min. 38) şi-a încercat şansa de la distanţă, însă mingea a trecut razant cu transversala porţii piteştenilor. Tot Petean (min. 45) a fost autorul unei pase foarte bune pentru Ungureanu, vârful de atac al gazdelor a şutat la colţul scurt, însă Lungu a avut o intervenţie foarte bună. În minutul de prelungire, Marian Chiţu a luat o acţiune pe cont propriu, a pătruns în careul brăilenilor şi a şutat la colţul lung însă, atent, Mitrea a deviat mingea în corner. Lovitura de colţ a fost foarte bine executată de Stancu, dar mingea trimisă cu capul sub transversală, a fost reţinută de Mitrea.

Stancu a ratat cea mai mare ocazie a reprizei a doua

Brăilenii au cerut din nou lovitură de la 11 metri în minutul 59, însă centralul partidei nu a arătat nici de această dată punctul cu var. În minutul 62, după o acţiune prelungită de atac a brăilenilor, Olenic a şutat de la marginea careului mare iar mingea, deviată de unul dintre apărătorii oaspeţilor, a fost reţinută cu ceva dificultate de portarul Lungu. Cea mai mare ocazie a părţii secunde a fost însă ratată de oaspeţi. În minutul 70, bine servit de un coechipier, Stancu a şutat de la 6 metri, zonă centrală, puţin pe lângă vinclul porţii lui Mitrea. După trei minute, tot oaspeţii au trecut pe lângă gol, Chiţu a centrat de pe stânga iar Kone a trimis mingea, cu capul, pe lângă poartă. Brăilenii au mai avut o tresărire de orgoliu în minutul 77, Spiridon a primit mingea în flancul drept şi a şutat spre poartă, Lungu era bătut la această fază, însă mingea a trecut peste transversală. Până la finalul meciului niciuna dintre combatante nu a mai periclitat poarta adversă iar meciul s-a încheiat la egalitate, 0-0.

Declaraţii după meci:

"Un meci între două formaţii care nu mai aveau niciun obiectiv de atins. Un joc plăcut ochiului, cu ocazii de o parte şi de alta, încheiat, în opinia mea, cu un rezultat echitabil", a declarat Ciprian Urican.
"Scorul reflectă fidel realitatea din teren. Un meci cu ritm şi destule faze de poartă. Noi am făcut tot ce ne-a stat în putinţă să lăsăm o impresie plăcută. Urmează alte două partide pe care le vom aborda cu jucătorii care au evoluat mai puţin în acest campionat", a spus la rândul său, Alin Pânzaru.

CF Brăila: Mitrea - Spiridon, Ivan, Ghiocel, Stănciulescu (min. 73: Spătaru) - Petean, Olenic, Frunză, Dima - Onofraş (min. 64: Novello), Ungureanu (min. 79: Puşcaşu).
Antrenor: Alin Pânzaru
Academica Argeş Piteşti: Lungu - Stancu, Popa (min. 38: Marciuc), Viţelaru, Chiţu - Buia (min. 46: Dedu), Puşcaş, Olariu (min. 62: Vezan), Venţer - Kone, Pătulea.
Antrenor: Ciprian Urican.