Record la Euro 2016: Primul duel fratricid la un turneu de fotbal

Partida Elveţia-Albania, disputată sâmbătă, a marcat primul duel fratricid de la un campionat de fotbal european. Mijlocaşul elveţian Granit Xhaka (23 de ani) a primit replica fratelui mai mare, Taulant Xhaka (25 de ani). Ambii s-au născut la Basel, Elveţia, unde familia lor se mutase din Kosovo. La îndemnul fratelui mai mic, Taulant a acceptat să joace în reprezentativa Albaniei, după ce a primit cetăţenia albaneză (2013). În partida de sâmbătă, Taulant a fost înlocuit în minutul 62, fapt care l-a înfuriat, trântind o sticlă cu apă după ce a ieşit de pe teren. Granit a fost integralist.
Mama celor doi jucători a asistat la meci. Elmaze Xhaka a atras privirile după ce a ales să îmbrace un tricou pe care erau imprimate steagurile ambelor ţări, împărţite în mod egal.
Reprezentativa de fotbal a Elveţiei a învins formaţia Albaniei cu scorul de 1-0 (1-0), printr-un gol marcat în minutul 5. Cele două formaţii fac parte din Grupa A de la EURO 2016, grupă în care se află şi România. Miercuri, Albania va întâlni Franţa, iar România va da replica Elveţiei.