Recolta Tufeşti şi CF Brăila II au obţinut victorii la scor

Cel mai disputat joc al rundei a 22-a a fost cel de la Viziru, unde s-au întâlnit Tractorul şi Avântul Chiscani. Oaspeţii s-au jucat cu ocaziile în prima repriză, iar lider în clasamentul ratărilor a fost Iulian Durbacă, însă la pauză scorul era favorabil gazdelor pentru că în minutul 10 Mirescu a reuşit să-l învingă pe Badiu.
Formaţia din Chiscani şi-a reluat asediul la poarta gazdelor şi într-un interval de doar cinci minute a marcat de trei ori prin Zărnescu, Jercăianu şi Aurel Crăciun.
Tractorul Viziru a sperat însă în şansa sa şi până la fianalul întâlnirii a reuşit să restabilească egalitatea. În minutul 75 Spartac Gheorghe a redus din diferenţă şi tot el a reuşit să stabilească scorul final al întâlnirii, 3-3, un rezultat echitabil ţinând cont de modul în care s-au derulat ostilităţile în teren.
Lidera a câştigat greu la Deduleşti, graţie unei "duble" realizate de Ghiviciu, iar CF Brăila s-a impus fără probleme, 6-2, în faţa echipei Voinţa Găiseanca, golurile învingătorilor fiind marcate de Bălan (min. 11), Rotaru (min. 58, 63), Negulescu (min. 79) şi Pene autogol.
Scorul etapei l-a stabilit revelaţia returului, Recolta Tufeşti, care s-a impus cu 9-1 în faţa celor de la Pressing Brăila. Ghioca a deschis scorul încă din minutul 6, după care, pentru gazde au mai înscris câte o "dublă" Popârţac (min. 9, 31), Gologan min. 16, 51), Cazan (min. 47, 48), Drăgan şi Bogdan, golul de onoare al oaspeţilor fiind marcat de Roadecincu în minutul 80.
După această etapă primul loc este ocupat de Viitorul Ianca 53 puncte, urmată de CF Brăila II 41 puncte şi Avântul Cireşu 40 puncte. Şanse pentru a prinde turneul play off mai au Victoria Traian 40 de puncte, Recolta Tufeşti şi Avântul Chiscani, ambele cu câte 34 de puncte.