Rapid sI Dinamo Bucuresti s-au calificat in turul doi preliminar al Cupei UEFA

Echipa Dinamo Bucuresti s-a calificat, joi, in turul doi preliminar al Cupei UEFA, dupa ce a invins, pe teren propriu, cu scorul de 5-1 (0-0), formatia malteza Hibernians, in mansa secunda a turului intii preliminar al competitiei.
Dinamo a deschis scorul in minutul 57. Iulian Tames a deviat un balon care a ajuns la Adrian Cristea, acesta sutind din interiorul careului, pe sub portarul Muscat.
Ionel Danciulescu majoreaza scorul in minutul 61, plasind mingea in dreapta lui Muscat.
Al treilea gol al dinamovistilor este marcat in minutul 84, de acelasi Ionel Danciulescu. La o centrare de pe partea dreapta, Danciulescu a reluat de la opt metri, Muscat a scapat mingea in poarta, iar apoi a retinut-o, dar arbitrul a validat golul la semnalizarea tusierului. Dupa validarea golului, Muscat a luat mingea si a aruncat-o in tribune.
In minutul 87, Hibernians marcheaza golul de onoare. Failla a sutat de la 25 de metri, portarul dinamovist Moss a respins in fata, mingea a ajuns la Buzurovici, care a inscris din coltul careului de 6 metri.
Dinamovistul Catalin Munteanu majoreaza scorul la 4-1, in minutul 90A2, dupa o pasa de la Andrei Predescu.
Scorul final, 5-1, este stabilit in minutul 90A3, prin autogolul lui Buzurovici.
Dinamo: 23. Moss - 16. Blay, 14. L. Goian, 5. Pascovici, 26. St. Radu (3.Pulhac '46) - 28. Tames (17. Predescu '63) - 20. Ad. Cristea, 10. Danciulescu, 7. Catalin Munteanu - 19. I. Ganea, 9. Niculescu (6. Margaritescu '46). Antrenor: Mircea Rednic.
Hibernians: 1. M. Muscat - 2. K. Cassar, 18. Buzurovic, 6. Mintoff, 5. Xuereb - 7. Bartolo, 17. Agius, 11. Baldacchino (16. Camilleri '71) - 8. Chukunyere (14. Vella '88), 13. Failla - 9. Scerri. Antrenor: Robert Gatt.
Meciul a fost arbitrat de o brigada din Croatia avindu-l la centru pe Vlado Svilokos, ajutat la cele doua linii de Igor Krmar si Tomislav Setka. Rezerva a fost Alojzije Supraha.
Observatorul partidei a fost elvetianul Francesco Bianchi.
Jucatorul Cosmin Moti, suspendat in urma cartonasului rosu primit in tur, a urmarit meciul de la masa presei.
In pauza meciului, au fost prezentate ultimele doua achizitii ale dinamovistilor, Ze Kalanga si Leo Lerinc, care au facut un tur al stadionului in aplauzele celor 4.000 de spectatori. Ze Kalanga si Lerinc au urmarit partida din tunelul care duce spre vestiare.
In tur, Dinamo a cistigat cu scorul de 4-0.
Si echipa Rapid s-a calificat, in turul doi preliminar al Cupei UEFA, dupa ce a invins, in deplasare, cu scorul de 1-0, formatia malteza Sliema Wanderers, intr-un meci contind pentru mansa secunda a turului intii preliminar al competitiei.
Mugurel Buga a deschis scorul in minutul 10, marcind cu piciorul sting, dupa o centrare a lui Badoi de pe partea dreapta.
Sliema Wanderers:1. Bonello - 3. Di Lello, 5 Ciantar, 13. Chetcuti, 4. Said, 15. Carabott (6. Lombardi '78) - 24. Giglio, 20. Svoboda, 18. Nwoko - 19. Woods, 10. Bajada (17. Mintoff '83). Antrenor: Edward Aquilina.
Rapid Bucuresti: 1. D. Coman - 23. M. Constantin, 24. Maftei, 19. Sapunaru - 9. Badoi, 25.R. Stancu, 18. N. Grigore, 10. Karamyan (5. I. Stancu '46) - 29. Buga - 11. Griffiths (16. Petrescu '77), 20. Burdujan (7. Vasilache '58). Antrenor: Razvan Lucescu.
Cartonase galbene: R.Stancu '45, Sapunaru '60, Grigore '81
Meciul a fost arbitrat de sirbul Milan Karadzici, in timp ce observator a fost francezul Michel Girard.
In minutul 37, arbitrul a decis sa opreasca meciul pentru citeva secunde pentru ca jucatorii sa poata bea apa.
Meciul s-a disputat pe stadionul Ta'Qali din La Valletta.
In tur, Rapid a cistigat cu scorul de 5-0.