Rapid a obtinut prima victorie dupa trei etape

Formatia Rapid a invins, cu scorul de 2-1 (1-1), echipa Poli Iasi, inregistrind astfel prima victorie dupa trei remize in Liga I, simbata, in deplasare, intr-un meci la care tehnicianul Jose Peseiro a fost trimis de arbitru la vestiare, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Golul echipei iesene a fost marcat de Romulus Miclea '12. Pentru Rapid au inscris Juliano Spadacio '31 si Joao Paulo Pinto '64.
Miclea a marcat, in minutul 12, cu un lob peste Andrade, de la 20 de metri.
Spadacio a adus egalarea pentru Rapid, in minutul 31, inscriind din interiorul careului, dupa ce Branet a respins gresit la un sut al lui Herea din 8 metri.
Acelasi Spadacio a contribuit la golul victoriei rapidistilor, in minutul 64, intrind in careu pe partea stinga, dupa care Joao Paulo Pinto a impins mingea in poarta din doi metri.
In minutul 83, tehnicianul rapidist Jose Peseiro a fost trimis la vestiare de centralul Tiberiu Lajos.
Patru minute mai tirziu, jucatorii Nicolae Grigore (Rapid) si Leonard Naidin (Poli Iasi) au fost eliminati in urma unui conflict intre fotbalistii celor doua echipe, ce a avut loc la poarta echipei gazda.
Poli Iasi: 1. Branet - 77. Buta, 3. Onut, 28. Cr. Munteanu, 23. Ad. Ilie - 21. Naidin, 25. Milea (16. Viveiros '66) - 19. Montiel (14. Sfirlea '59), 8. Ignatov, 18. Miclea - 13. Cr. Bratu (10. Tanasa '55). Antrenor: Ionut Popa.
Rapid: 99. E. Andrade - 24. Maftei, 3. Fernandes, 4. J.P. Andrade, 14. Perja - 13. Adefemi - 16. Herea (23. M. Constantin '79), 8. Paulista (9. Raduta '30), 30. Spadacio, 15. Lazar (18. N. Grigore '46) - 17. J.P. Pinto. Antrenor: Jose Peseiro.
Cartonase galbene: Onut '54, Ad. Ilie '61, Buta '65 / Adefemi '45, J.P. Pinto '47, Spadacio '54, J.P. Andrade '56
Cartonase rosii: Naidin '87 / N. Grigore '87
Meciul a fost arbitrat de o brigada formata din Tiberiu Lajos (central), Claudiu Tripa, Adrian Midisan (asistenti), Marius Bocaneala (rezerva). Observatori au fost Florin Halagian si Ioan Muresan.
La partida au asistat aproximativ 3.000 de spectatori, intre care s-au numarat si 50 de fani rapidisti.
Ultima victorie a echipei Rapid in Liga I data de la meciul de pe teren propriu cu Gloria Buzau, scor 1-0, din etapa a XIII-a.