Rapid Bucuresti a cistigat Supercupa Romaniei

Dinamo: 1. Lobont - 16. Blay, 4. Moti, 26. S. Radu, 3. Pulhac - 6. Margaritescu (25. Ropotan '86) - 13. Zicu, 8. Fernandes (20. Adr. Cristea '78), 15. Fl. Bratu (22. Chiacu '61) - 10. Danciulescu, 9. Cl. Niculescu. Antrenor: Mircea Rednic.
Rapid: 1. D. Coman - 21. Sapunaru, 24. V. Maftei, 23. M. Constantin, 19. Bozovici - 17. Maldarasanu, 15. C. Lazar, 8. Grigorie (25. R. Stancu '46) - 7. Cesinha (20. Burdujan '78), 9. I. Mazilu, 29. Buga (10. E. Dica '906). Antrenor: Cristiano Bergodi.
Cartonase galbene: Moti '2, Cl. Niculescu '42 / Sapunaru '43, R. Stancu '84, C. Lazar '88, Maftei '105

Echipa Rapid Bucuresti, cistigatoarea Cupei Romaniei in sezonul 2006/2007, a invins, cu scorul de 7-6 (0-0, 1-1), dupa executarea loviturilor de departajare, campioana Dinamo Bucuresti, in Supercupa Romaniei, disputata pe stadionul National din Complexul Sportiv "Lia Manoliu".
La finalul celor 90 de minute de joc scorul a ramas 0-0, astfel ca s-a intrat in prelungiri.
Rapid a deschis scorul in minutul 110, prin Lucian Burdujan, care a inscris cu capul, de la cinci metri, dupa o centrare de pe dreapta.
In minutul 116, Ionel Danciulescu a restabilit egalitatea, inscriind tot cu capul, de la marginea careului mic, dupa o lovitura libera de la 18 metri executata de Adrian Cristea.
La finalul celor doua reprize de prelungiri, scorul a fost tot egal, 1-1, si s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.
De la 11 metri, pentru Rapid au inscris Vasile Maftei, Marius Constantin, Romeo Stancu, Emil Dica, Vladimir Bozovici si Lucian Burdujan. Pentru Dinamo au marcat Adrian Cristea, Hristu Chiacu, Adrian Ropotan, Claudiu Niculescu si Ionel Danciulescu, in timp ce Cristi Pulhac a ratat.
Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa la centru de Istvan Kovacs, ajutat de asistentii Aurel Onita si Cristian Nica. Rezerva a fost Aurelian Bogaciu. Istvan Kovacs, in virsta de 22 de ani, s-a aflat la primul sau meci de la promovarea in lotul A. Multe dintre deciziile sale au fost dublate, in special in prima repriza, de rezerva Aurelian Bogaciu, in virsta de 25 de ani, promovat in lotul A in urma cu 6 luni.
Atacantul dinamovist Claudiu Niculescu a cerut, in prima repriza, doua lovituri de la 11 metri, dupa dueluri cu portarul rapidist Danut Coman, insa arbitrul nu a acordat niciunul, iar in minutul 42 l-a avertizat pentru simulare.
Meciul a fost intrerupt la fiecare 15 minute, pentru ca jucatorii sa se poata hidrata.
Terenul de pe stadionul National era intr-o stare foarte proasta, gazonul fiind uscat pe suprafete mari si pastrind urmele scenei pe care la 17 iulie a concertat formatia Rolling Stones, dar si ale caniculei din ultima perioada.
La meci au asistat aproximativ 30.000 de spectatori, intre care selectionerul Victor Piturca, presedintele FRF, Mircea Sandu, directorul general al FRF, Ionut Lupescu, presedintele LPF, Dumitru Dragomir, Adrian Nastase si membri ai conducerilor celor doua cluburi.
Galeria echipei Dinamo, mai numeroasa decit cea rapidista, a afisat urmatoarele bannere: "Ultrasii, viitori colegi de celula cu cei care omoara si fura", "Decizii hilare luate de un nebun cu probleme judiciare". Fanii dinamovisti au scandat "Mitica la puscarie", "Libertate pentru suporteri" si injurii la adresa presedintelui Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir. La inceputul reprizei a doua, in peluza rezervata fanilor dinamovisti a fost aprinsa o torta, care a fost aruncata apoi pe pista stadionului.
Galeria echipei Rapid a afisat bannere ca "Inregistrati-ne acum pina nu scoatem album", "300 de spartani i 150 de cupluri" si "Club comunist, 59 de ani, posesor de titlu imoral, caut istorie nepatata si palmares real". Inainte de inceperea partii secunde, suporterii rapidisti au aprins mai multe torte.