Pugilista Andreea Bordea a cucerit aurul la Cupa României

brăileanca pregătită ce antrenorul Cristian Bălan este în vizorul lotului naţional pentru europenele şi mondialele din acest an • o altă brăileancă, Petruţa Necula, a cucerit medalia de bronz la senioare

La ediţia 2017 a Cupei României la box feminin, care a avut loc la Râmnicu Sărat şi a reunit la start 117 participante, la categoriile de vârstă junioare, tineret şi senioare, Clubul Sportiv Municipal Brăila a fost reprezentat de două pugiliste, Andreea Bordea, la tineret şi Petruţa Necula, la senioare, ambele de la grupa antrenorului Cristian Bălan. Bordea şi-a respectat blazonul de cea mai valoroasă pugilistă la tineret, la categoria 54 kg, şi a cucerit medalia de aur, iar colega ei a obţinut medalia de bronz la categoria 51 kg.

La competiţia care a avut loc la Râmnicu Sărat, Andreea Bordea a disputat trei meciuri şi pe toate le-a câştigat. În prima întâlnire, Bordea, campioana naţională en titre, a categoriei 54 kg, a învins-o prin abandon, în repriza întâi, pe reprezentanta gazdelor, Larisa Crintea, iar în semifinale a câştigat la puncte, cu o decizie de 5-0, meciul disputat în compania Alinei Lucigan de la CS Bistriţa. Finala la categoria 54 kg a fost de fapt o reeditare a celei de anul trecut, Andreea Bordea – Andreea Ceainog (Gladiatorul Iaşi). Meciul a fost echilibrat, însă brăileanca a lovit mai clar, iar arbitrii i-au acordat victoria cu o decizie de 5-0. În urma acestui succes, Andreea Bordea este în vizorul lotuloui naţional în vederea participării la europenele şi mondialele din acest an.

La senioare, Petruţa Necula a avut ghinion la tragerea la sorţi pentru că adversara sa din primul meci a fost multipla campioană naţională Dora Mustăţea, care este antrenoare şi sportivă la SCM Craiova. În aceste condiţii, pugilista pregătită de Cristian Bălan nu a avut nicio şansă în faţa oltencei, însă cu toate că a pierdut încă din primul meci brăileanca a obţinut medalia de bronz.

Rezultatele sunt foarte bune ţinând cont că am participat cu două sportive şi am obţinut tot atâtea medalii. Bordea a demonstrat încă o dată că este cea mai valoroasă pugilistă la categoria 54 kg tineret şi s-a impus într-o manieră categorică. Acum ea se află în vizorul lotului naţional care va reprezenta România la Campionatul European de box feminin din vară, dar şi pentru mondialele din toamnă. Ea reprezintă prima opţiune pentru antrenorii lotului naţional la tineret, sper să fie sănătoasă ca să poată participa la aceste două competiţii. Necula a avut ghinion, însă medalia de bronz cucerită poate fi una de moral pentru ea, în perspectiva următoarelor competiţii oficiale din acest an”, a declarat antrenorul Cristian Bălan.