Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Programul evenimentelor dedicate Zilelor Municipiului Brăila

VINERI, 10 august

Brăila Mall

18.30 - Teatru pentru copii ”Prințul și vrăjitoarea” - Asociația ”Teatrul pentru toți” - Pitești

19.30 - Spectacol folcloric Ansamblul ”Mugurașii Oltului”

Carrefour Brăila

19.30 - Spectacol folcloric - Ansamblul ”Rapsodia” Ploiești - Prahova

Parada Portului Popular

18.00 - Liceul ”Edmond Nicolau” – Bariera Călărașilor – Calea Călărașilor – Piața Independenței – Faleza Dunării 

Parc Monument

18.00 - Teatru pentru copii  ”Cei trei purceluși” – Teatrul de Păpuși Brăila şi picturi pe faţă - Liceul de Arte ”H. Darclee”

19.15 - Spectacol de muzica pop, rock, blues & jazz - elevi, absolventi si membrii Trupei  ”Chroma Project” a  Școlii Populare de Arte ”V. Lungu”

Strada Mihai Eminescu

19.30 - Spectacol folcloric - Ansamblul ”Moineșteanca” Moinești - Bacău

20.00 - Școala de dans Elegance – street dance, Trupa D-strict

Grădina Publică

10.30 - Ateliere de creație și pictură Teatrul de Păpuși Brăila

18.00 - Concurs de Șah ”Brăila, orașul cu salcâmi”

18.30 - Spectacol - Asociația ”Altona” Cerna, Jud. Tulcea

19.30 - Spectacol folcloric susținut de Ansamblul de dansuri grecești ”Artemis”, Sulina – Tulcea

Casa P.S.Goangă

10.00 - Dublă lansare de carte ”Aniversare Panait Istrati” - Biblioteca Judeţeană ”P. Istrati”

Parc Calea Galați

19.30 - Spectacol folcloric - Ansamblul ”Stejărelul” Reghin - Mureș  

Faleza Dunării

19.00 - Festivalul de folclor ”Lină Chiralină” - desfășurare concurs

 

SAMBATA, 11 august

Brăila Mall

11.00 - Expoziție de navomodele, Expoziție de obiecte marinărești, Expoziţie de uniforme militare de marină de epocă.

17.00 - Spectacol Muzica Militară a Garnizoanei Brăila

18.00 - Atelier de noduri si lucrări de matelotaj; Demonstrații de mânuiri de armă; Întâlnire cu zeul Neptun

18.30 - Expoziție mașini de epocă –Parada Mașinilor de Epocă pe traseul: Brăila Mall - Bariera Călărașilor - Calea Călărașilor - Piața Traian - Calea Galați - B-dul Dorobanților - Strada 1 Decembrie 1918 - Strada Griviței - Calea Călărașilor - Parcarea Primăriei 

Carrefour Brăila

17.00 - Spectacol folcloric - Ansamblul ”Crai Nou” Brașov

19.30 - Școala de dans Elegance – street dance, Trupa D-strict

Parcul Zoologic

11.00 - Teatru pentru copii, ”Pisica Miao-Miao”,  Trupa “Bursucel” – Brăila şi picturi pe faţă, Liceul de Arte ”H. Darclee”

Parc Caporal Mușat

18.00 - Teatru pentru copii ”Prințul și vrăjitoarea” - Asociația ”Teatrul pentru toți” - Pitești

19.00 - Spectacol folcloric - elevii Școlii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”, coordonator prof. Viorel Toader

Parc Monument

10.30 - Concurs de robo nave - Biblioteca Judeţeană ”P. Istrati”

11.30 - Teatru pentru copii  ”Vasilache și Mărioara” – Teatrul de Păpuși ”Gulliver” – Galați

17.00 - Spectacol folcloric - Ansamblul ”Armonia” Oradea - Bihor

18.40 - Spectacol  de teatru pentru copii ”Poveștile copilăriei” - Liceul de Arte “Hariclea Darclee“- Brăila

19.30 - Spectacol de dansuri elene - Ansamblul ”Pandora”

20.00 - Cântece tradiționale evreiești susținut  de corul ”Macabi”, acompaniat de formația ”Bucharest Klezmer Band” și grupul de dansuri israelite ”Hora” al Comunitatii Evreilor Bucuresti

Piața Independenței

18.00 - Simultan de Șah cu Iulian Preda și 64 de tineri șahiști

Strada ”Mihai  Eminescu”

10.30 - Ateliere creație  și pictură cu actorii Teatrului de Păpuși Brăila

12.00 - Spectacol - Asociația ”Altona” Cerna, Jud. Tulcea

17.00 - Spectacol folcloric - Ansamblul ”Mugurelul” Sighet – Maramureș

18.20 - Picturi pe şevalet și picturi pe faţă, Liceul de Arte ”H. Darclee”

19.30 - Spectacol folcloric susținut de Ansamblul „Raduga”, Iași

Grădina Publică

10.30 - Ateliere improvizație și mișcare pe ritmuri muzicale - Teatrul de Păpuși Brăila

11.00 - Teatru ”Apa este sursa vieții” – Grădinița nr. 37 ”Dumbrava Minunată”

11.30 - Spectacol ”Lecția de dans”, Grădinița nr. 1 ”Narcisa” Brăila

11.30 -  Ateliere de creație, Biblioteca Județeană ”P. Istrati”

17.30 - Teatru pentru copii, ”Rățușca cea urâtă” – Teatrul ”Anton Pann” – Râmnicu Vâlcea

20.30 - Jazz & Blues In The Garden: Irina Popa&Cornel Cristei Quartet, Hot Leeks Quintet 

Parc Calea Galați

17.00 - Spectacol folcloric susținut de  Ansamblul ”Bahluiețul” Iași

18.45 - Recital Georgiana Ciutacu

Faleza Dunării

9.00 - Ziua Porţilor Deschise la Brăila, Esplanada Dunării în dreptul Morii Violatos - Prezentarea navelor, armamentului şi tehnicii din dotare; Vizitarea navelor militare; Jocuri marinăreşti (alergarea în sac, aruncarea bandulei, tras la parâmă); Prezentarea de filme cu activităţile desfăşurate de navele U.M. 02042 și U.M. 02080; Întâlnirea cu Zeul Neptun şi piraţii.

18.30 - Festivalul de folclor ”Lină Chiralină” – festivitate de premiere, spectacol și Gala Laureaților

21.10 - Spectacol susținut de Mărioara și Viorel Radu;

21.40 - Spectacol - Ansamblul "Carpesti", Republica Moldova

22.10 - Ansamblu Folcloric ”Elektroporcelan”, din Arandjelovac, Serbia

 

DUMINICA, 12 august

Brăila Mall

11.30 - Spectacol folcloric - Ansamblul ”Moineșteanca” Moinești - Bacău 

Parc Monument

10.30 - Ateliere de  creație – ”Îmi construiesc singur păpușa” Teatrul de Păpuși Brăila

11.30 - Teatru pentru copii ”Prințul și vrăjitoarea” - Asociația ”Teatrul pentru toți” - Pitești

16.00 - Concurs Național de Karting

17.15 - Spectacol susținut de elevii, absolventii si membrii Trupei Quantum a Școlii Populare de Arte ”Vespasian Lungu”

19.00 - Spectacol folcloric susținut de Ansamblul „Raduga”, Iași

19.20 - Teatru pentru copii, ”Rățușca cea urâtă” – Teatrul ”Anton Pann” – Rm. Vâlcea şi picturi pe faţă, Liceul de Arte ”H. Darclee”

20.20 - Film ”Păcală”, cu: Sebastian Papaiani, Mariella Petrescu, Ştefan Mihăilescu-Brăila, Vasilica Tastaman, Regia Geo Saizescu

Piața Independenței

10.00 - Expozitie și concurs tehnico-aplicativ cu mașini de epocă

18.00 - Întâlnire cu personaje din desene animate; Paradă pe traseul: Calea Călărașilor – Bariera Călărașilor – Parcul Monument

Strada ”Mihai  Eminescu”

10.30 - Ateliere de creație și pictură Teatrul de Păpuși Brăila

19.00 - Spectacol susținut de trupa de dans aerobic și dans popular stilizat Phoenix, a Palatului Copiilor

19.40 - Spectacol folcloric Ansamblul ”Grâușorul” Unirea

20.20 - Spectacol susținut de Ansamblul "Carpesti", Republica Moldova

Grădina Publică

10.30 - Ateliere de creație ”Să învățăm să mănuim păpuși” Teatrul de  Păpuși Brăila

11.30 - Teatru pentru copii, ”Povestile copilariei”  - Liceul de Arte “Hariclea Darclee“ şi picturi pe faţă

17.00 -  Ateliere de creație Biblioteca Județeană ”P. Istrati”

18.00 - Concert vocal-instrumental - Filarmonica Lyra ”George Cavadia”

19.30 - Recital coral “Cântați cu noi”, sustinut de Corul Mixt Trison al Școlii Populare de Arte “Vespasian Lungu”

20.30 - Gală de Modă, creații semnate de designerul Florentina GIOL

Parc Calea Galați

18.00 - Concurs de Șah ”Brăila, orașul cu salcâmi”

18.30 - Recital Georgiana Ciutacu

18.45 - Spectacol folcloric Ansamblul ”Grâușorul” Unirea

Faleza Dunării

18.45 - Spectacol de dansuri elene susținut de Ansamblul ”Pandora

19.30 - Recital Mihai Constandache

19.50 - Ansamblul „Parnassos” al Comunității Elene din Brăila

20.15 - Recital Cosmina Elena Spînu și Laurențiu Marian Ion

20.30 - Recital Magdalena Duțu

21.00 - Școala de dans Elegance – street dance, Trupa D-strict

21.10 - THE MOTANS

22.00 - ȘTEFAN BANICA JUNIOR




Categorie articol: 

Comentarii