Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Programul echipelor Oltchim şi HCM Constanţa - Liga Campionilor

Campioana la handbal feminin, Oltchim Râmnicu Vâlcea, va evolua în grupa D preliminară din Liga Campionilor, cu finalista sezonului trecut SD Itxako (Spania), Dinamo Volgograd (Rusia) şi câştigătoarea grupei a treia din turul II. În grupa a 3-a, din turul II vor juca pentru singurul loc calificant în grupa Oltchimului formaţiile DVSC Debrecen (Ungaria), Buxtehuder SV (Germania), Zaglebie Lubin (Polonia) şi o echipă venită din turul I.
Meciurile din faza grupelor preliminare, în care sunt angrenate 16 echipe (4 grupe a câte 4 echipe) se vor derula în intervalul 1 octombrie - 13 noiembrie, programul campioanei României fiind următorul:
Etapa I: echipa din turul II - Oltchim (în 1 - 2 octombrie);
Etapa II: Oltchim - Dinamo Volgograd (8 - 9 octombrie);
Etapa III: SD Itxako - Oltchim (15 - 16 octombrie);
Etapa IV: Dinamo Volgograd - Oltchim (29 - 30 octombrie);
Etapa V: Oltchim - echipa din turul II (5 - 6 noiembrie);
Etapa VI: Oltchim - SD Itxako (12 - 13 noiembrie).
Urmează faza grupelor principale, cu două grupe a câte patru echipe, între 4 februarie - 11 martie 2012, semifinalele programate în dublă manşă eliminatorie (31 martie - 1 aprilie turul, 7 - 8 aprilie returul) şi finala, în 5 - 6 mai, respectiv 12 - 13 mai. Obiectivul campioanei României este jucarea finalei Ligii Campionilor.
La masculin, HCM Constanţa va juca în grupa C a Ligii Campionilor, alături de echipele HSV Handball (Germania), Cimos Koper (Slovenia), St. Petersburg HC (Rusia), Wisla Plock (Polonia) şi câştigătoarea grupei a 3-a din turul doi, conform tragerii la sorţi de ieri, de la Viena. În grupa a 3-a luptă pentru calificarea în grupa C formaţiile HC Metalurg (Macedonia), FH Hafnarfjordur (Islanda), Haslum HK (Norvegia) şi Maccabi Srugo Rishon Lezion (Israel). În faza grupelor sunt angrenate 24 de echipe (patru grupe a câte şase echipe), meciurile urmând a se disputa în sistem tur-retur, între 28 septembrie şi 26 februarie 2012.

Programul campioanei HCM Constanţa în grupa C este următorul:

Etapa I: Wisla Plock - HCM Constanţa (între 28 septembrie - 2 octombrie);
Etapa II: HCM Constanţa - HSV Handball (5 - 9 octombrie);
Etapa III: HCM Constanţa - Cimos Koper (12 - 16 octombrie);
Etapa IV: St. Petersburg HC - HCM Constanţa (19 - 23 octombrie);
Etapa V: echipa din turul II - HCM Constanţa (16 - 20 noiembrie);
Etapa VI: HCM Constanţa - echipa din turul II (23 - 27 noiembrie);
Etapa VII: HSV Handball - HCM Constanţa (30 noiembrie - 4 decembrie);
Etapa VIII: HCM Constanţa-Wisla Plock (8-12 februarie 2012);
Etapa IX: HCM Constanţa-St. Petersburg HC (15-19 februarie);
Etapa X: Cimos Koper-HCM Constanţa (22-26 februarie).
Primele patru clasate din fiecare grupă se vor califica în optimile de finală, care vor avea loc în dublă manşă eliminatorie, între 14 - 18 martie (turul), respectiv 21 - 25 martie (returul), sferturile de finală între 18 - 22 aprilie şi 25 - 29 aprilie, iar Turneul Final Four, la Koln, în 26 - 27 mai, care va decide câştigătoarea competiţiei.




Categorie articol: 

Comentarii