Primul titlu naţional pentru tenismena Ruxandra Bertea

• brăileanca a câştigat cu 6-1, 6-1, finala categoriei de vârstă U14, disputată în compania ploieştencei Alexia Shara

Dacă anul trecut a ajuns în finala categoriei U14 dar nu a putut-o câştiga, în 2020, tot la aceeaşi categorie de vârstă, brăileanca Ruxandra Bertea a avut un parcurs fără greşeală şi a cucerit primul titlu naţional din cariera sa.

În perioada 10-16 august, la Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti s-a

desfăşurat Campionatul Naţional individual de vară - U14, la tenis de câmp, competiţie la care au fost prezente 88 de sportive din toată ţara.

La acest concurs naţional, Ruxandra Bertea, tenismenă legitimată la clubul Fortuna Brăila, unde se antrenează încă de la vârsta de 6 ani cu Mihai Mălâia, dar care în ultima perioadă merge şi la şedinţele de pregătire coordonate de Marian Iftene, la Atlas Galaţi, a plecat ca favorită numărul 2 pe tabloul principal.

În primul meci, Ruxandra Bertea a învins-o cu 6-3, 6-2, pe Alesia Breaz de la CS Alpa Deva iar în turul al doilea a trecut, tot în două seturi, 6-1, 6-2, de Oana Federica, tenismenă legitimată la CS Universitar TG.Mureş. În sferturi, brăileanca s-a impus cu 6-1, 6-1, în partida cu Theodora Stăncescu de la AS Club Politehnica şi s-a calificat în penultimul act al competiţiei. În semifinale, Ruxandra Bertea s-a impus tot în două seturi, 6-1, 6-0, în partida cu Maria  Bărbulescu de la Academia de Tenis Bucureşti. Parcursul brăilencei a fost în continuare unul perfect.

Bertea a câştigat cu 6-1, 6-1, finala cu Alexia Iancu de la CSS Ploieşti şi a devenit campioană naţională la simplu.