Primul hat trick al lui Alexandru Pop în tricoul Daciei Unirea

•brăilenii au condus cu 3-0 la Pandurii Tg. Jiu • în şase minute însă, echipa gazdă a restabilit egalitatea, iar în prelungiri putea obţine victoria •  “N-am văzut aşa ceva de când sunt”, a declarat Valentin Avramescu

Etalând un joc pragmatic, Dacia Unirea a condus-o cu 3-0 până în minutul 72 pe Pandurii Tg. Jiu, ba chiar putea să marcheze şi al patrulea gol, însă un minut mai târziu echipa gazdă a reuşit să reducă din diferenţă şi acesta a fost momentul în care gruparea antrenată de Alin Pânzaru a intrat în derivă. Astfel că, într-un interval de doar şase minute, egalitatea s-a restabilit, ba mai mult la ultima fază a meciului Ţicrea a avut o intervenţie foarte bună la şutul lui Tudoran, iar formaţia de la Dunăre a obţinut un punct mare în lupta pentru menţinerea în Liga a II-a.

“N-am văzut aşa ceva de când sunt. Am jucat foarte bine timp de 70 de minute, iar la 3-0 pentru noi, moment în care stăpâneam mijlocul terenului şi conduceam ostilităţile în teren, a venit acel gol spectaculos al gazdelor şi totul s-a schimbat. Din păcate atunci când primim gol picăm psihic. Atât cred că putem noi la momentul acesta, dar este important  punctul obţinut în deplasare”, ne-a declarat imediat după meci Valentin Avramescu, preşedintele Consiliului de Administraţie al Daciei Unirea.

Partida de la Tg. Jiu a început în nota de dominare a gazdelor dar Durkovic (min. 9) a fost blocat de Ţicrea, iar mingea şutată de Ciprian Rus de la marginea careului mare a trecut pe lângă poartă. După acest început bun al echipei antrenate de Adrian Bogoi, formaţia brăileană a echilibrat jocul la mijlocul terenului şi treptat s-a apropiat periculos de poarta apărată de Popescu. Dacia Unirea a trimis prima minge spre poarta adversă în minutul 27, prin Alexandru Pop, însă portarul gazdelor nu a avut niciun fel de emoţii. Prima repriză se îndrepta spre un rezultat de egalitate însă la ultima fază Marius Dima a centrat în careul gazdelor, iar Alexandru Pop a trimis mingea, cu capul, de la marginea careului mic, în plasa porţii apărate de Popescu, astfel că după primele 45 de minute Dacia Unirea conducea cu 1-0.

La trei minute de la reluare, cu un şut la vinclu, din unghi de la 10 metri, Alexandru Pop a dublat avantajul echipei vizitatoare. Dacia Unirea a continuat să evolueze foarte bine şi, în minutul 70, Banyoi a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă a gazdelor, iar Alexandru Pop a transformat penalty-ul acordat oaspeţilor, a realizat hat trick-ul şi, la 3-0, Dacia Unirea devenea favorită la victorie. Numai că, într-un interval de şase minute, Pandurii Tg. Jiu a restabilit egalitatea. Bogdan Dănăricu a redus din diferenţă după un euro gol în minutul 73, iar două minute mai târziu, Alexandru Vasilescu a marcat din 5 metri, cu capul, iar echipa gazdă s-a apropiat la un singur gol de adversara sa. În minutul 79, Dănăricu a restabilit egalitatea şi jocul se relansa. Cu toate că echipa gazdă a rămas în inferioritate numerică din minutul 87, deoarece Durkovic a primit cel de-al doilea cartonaş galben, de data aceasta pentru o simulare, şi a fost eliminat, tot Pandurii Tg. Jiu a avut şansa să câştige acest meci numai că s-a opus Ţicrea şi Dacia Unirea a obţinut totuşi un punct în această deplasare.

Dacia Unirea: Ţicrea - Niţă, L. Ivan, M. Dima, Stănciulescu – Banyoi, Olenic – Frunză, Bucur, Ciucureanu (min. 82: P. Ioan) –  Al. Pop.

Antrenor: Alin Pânzaru

Pandurii: Popescu – Homei (min. 74: Vasilescu), Şendroiu (min. 57: Tudoran),  D. Lung,  Drugă – Şut, Raiciu, Durkovic, Brînzan -  Rus, D. Pîrvulescu (min. 46: Dănăricu)

Antrenor: Adrian Bogoi