Primul esec pe teren propriu

O repriza au controlat jocul brailenii, insa ceea ce s-a intimplat si cu alte ocazii s-a repetat acum, CF Braila poate sa duca destul de repede mingea in careul advers, dar nu are cine sa marcheze. Mihai Ciobanu nu are atacanti care sa rezolve problemele in fata portii adverse.
Aceasta a fost situatia in prima parte a meciului, pentru ca in cea de-a doua, doar sporadic, pina in minutul 75 gazdele au pus cite ceva probleme bucurestenilor, iar in aceasata parte a jocului probleme mari au existat si in linia mediana.
Partida a inceput intr-un ritm alert si cu o usoara dominare a formatiei gazda, astfel ca au aparut si primele ocazii la poarta lui Macelaru.
Juniorul Ilie a centrat in fata portii in minutul 10 si Neta a reluat cu capul insa mingea a trecut razant cu transversala, iar in minutul urmator Pinzaru, de la 4-5 m a reluat mingea peste poarta ratind astfel cea mai mare ocazie de gol a CF-ului din aceasta repriza.
A mai urmat o centrare a lui Costel Rosu si din nou o rezolvare ineficienta a lui Pinzaru.
Daca in prima jumatate a reprizei bucurestenii lui Adrian Matei nu au facut altceva decit sa tina departe mingea de propriul careu, in ultima ei parte au demonstrat ca stapinesc foarte bine lectia contraatacului.
Badea (min. 25) a sutat din alergare dupa un asemenea scenariu tactic, insa Botas a fost la post si a trimis mingea in corner.
Noua minute mai tirziu insa, dupa o actiune prelungita de atac a oaspetilor, Badea a patruns in careu si din unghi, a sutat la coltul lung marcind unicul gol al partidei. Tot Badea, dupa o combinatie rapida cu Antal, i-a dat iar mari emotii lui Botas.
Gazdele au lasat impresia ca pot reveni in joc si ca pot ameninta poarta adversa insa pina la pauza tot oaspetii au fost mai periculosi pe contraatac. De altfel bucurestenii au mai inscris un gol in minutul 44 prin Antal, insa la semnalizarea asistentului, centralul Gelu Dimaca a anulat golul pe motiv de ofsaid.

Repriza a doua a avut aspectul unui joc de verificare

Repriza a doua a fost una anosta din toate punctele de vedere.
Gazdele au atacat haotic, fara nici un plan tactic, pentru ca FC-ul nu are un coordonator care sa limpezeasca situatia la mijlocul terenului si care sa dea pase utile atacantilor, in timp ce Rocar a lasat impresia ca are mai multi jucatori decit gazdele, pentru ca elevii lui Adrian Matei au acoperit foarte bine toate zonele terenului.
Gazdele au avut foarte putine realizari in actul secund. Rosu si-a incercat sansele in primul minut de la reluare si tot el a centrat foarte bine in suprafata de pedeapsa, insa Olenic s-a impiedicat de minge.
Oaspetii au raspuns la rindul lor printr-o actiune de contraatac purtata de Badea si Dociu finalizata de ultimul cu un sut peste transversala si colac peste pupaza, la faza urmataoare, Necoara a fost la un pas de autorgol.
Brailenii au mai irosit o sansa de a restabili egalitatea prin Olenic insa portarul bucurestean a fost la post.
In ultimele 24 de minute mingea s-a plimbat intre cele doua careuri fara insa a periclita portile celor doua combatante.
CF Braila ramine, totusi, pe locul al optulea o pozitie care nu este in concordanta cu ceea ce doresc conducatorii si probabil ca in aceasta iarna echipa se va restructura din temelii.

CF Braila: Botas - Bosoi (min. 52: Moldoveanu), Olenic, Necoara, Rotaru - Ilie, Plesa, Stanciulescu (min. 47: Chipciu), Rosu - Neta (min. 47: Lupu), Pinzaru.