Primul duel dintre laureatele editiei trecute de campionat

HC Dunarea va evolua duminica pe propriul teren in compania formatiei HCM Baia Mare, grupare care, in urma cu doua saptamini a reusit sa-i smulga un punct vicecampioanei Romaniei, Rulmentul Brasov.
Formatia braileana este neinvinsa dupa primele doua runde. Elevele profesorului Eugen Bastiurea au cistigat cu 29-28, pe teren propriu, in etapa inaugurala partida cu Otelul, iar duminica trecuta au remizat, 26-26 la Roman.
Baimarencele au inceput foarte bine actuala stagiune si au remizat, 29-29 cu Rulmentul in prima etapa, dupa ce la pauza formatia pregatita de Ioan Baban a condus la trei goluri diferenta, 16-13. HCM-ul a facut o figura frumoasa si in etapa precedenta desi a evoluat in compania campioanei en titre, Oltchim Rm. Vilcea. Baia Mare a condus la doua goluri diferenta pina in minutul 51 insa pe final a fost intrecuta cu 23-19.
Inaintea primei dispute din aceasta toamna ambele formatii au loturile complete, iar partida de duminica este deschisa oricarui rezultat.
Jucind insa pe teren propriu handbalistele brailene spera sa-si treaca in cont cel de-al doilea succes din acest tur.
"Este fara indoiala un meci foarte greu, dar trebuie sa ne obisnuim deja cu gindul ca nu mai exista jocuri usoare si jocuri grele. Intilnim o echipa cu un lot de jucatoare care se cunosc de mai multa vreme, cu destula experienta competitionala insa si noi desigur, vizam un rezultat bun. Sint convins ca jucatoarele noastre vor lupta pentru victorie", a declarat Vasile Puiu, directorul executiv al HC Dunarea.
In sezonul trecut, in etapa a doua a turului, HC Dunarea a invins-o cu 31-19, pe HCM Baia Mare la Braila, iar in retur, pe 27 ianuarie, 2008, a pierdut la opt goluri diferenta, 30-38 pe terenul baimarencelor.

Derby-ul turului se deruleaza duminica la Rimnicu Vilcea

Inaintea celei mai importante partide a turului seful Oltchimului, Ioan Gavrilescu considera ca partida de duminica, Oltchim - Rulmentul nu va decide titlul, ci doar va desemna formatia favorita pentru cistigarea tricourilor de campiona.
"Meciul cu Rulmentul este foarte important, dar nu este decisiv. Daca in ultimii doi ani, Oltchim a fost cu cel putin o clasa peste Rulmentul, acum lupta este mult mai echilibrata si orice rezultat este posibil. Va conta care echipa este mai in forma, dar si registrul tactic adoptat de cei doi antrenori. Nu sint multumit de cum am jucat saptamana trecuta la Baia Mare, am evoluat excelent 25 de minute, la inceputul si sfarsitul meciului, dar lamentabil in rest. Contra Rulmentului, trebuie sa jucam excelent toate cele 60 de minute", a declarat inaintea derby-ului presedintele CS Oltchim, Ioan Gavrilescu.
La rindul sau antrenorul echipei Rulmentul, Herbert Muller considera ca Luminita Dinu si Ramona Maier sint principalele pericole pentru brasovence. "Luminita este un portar exceptional si tocmai de aceea trebuie sa aruncam bine la poarta in partida de duminica. Daca mingile noastre vor fi parate, atunci riscam sa punem Vilcea pe contraatac, unde Ramona Maier exceleaza. Trebuie sa ratam cit mai putin posibil pentru a avea sanse la Vilcea.
Ne-am antrenat foarte bine in ultimele zile, am mai lucrat pe faza de aparare si la conditia fizica si sintem pregatiti pentru acest joc", a fost replica antrenorului vicecampioanei.