Primul derby al campionatului a fost câştigat de Victoria Traian

Primul derby al campionatului 2011-2012 din Liga a IV-a s-a disputat la Traian şi a fost câştigat de gazde cu 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat de Alberto Gagu din penalty în minutul 90^4.
Alte trei partide pe muchie de cuţit s-au derulat la Gropeni, Mircea Vodă şi Cazasu.
Dunărea Gropeni a deschis scorul în minutul 35, graţie reuşitei lui Mogoş, însă după numai nouă minute Aurel Crăciun a restabilit egalitatea. Sportul Chiscani s-a distanţat la două lungimi în partea secundă, graţie "dublei" realizate de Viali Gheorghiţă şi partida era jucată. Gazdele au forţat egalarea, dar nu au reuşit altceva decât să reducă din diferenţă în minutul 82 prin Bogdan.
La Mircea Vodă revelaţia finalului trecut de campionat, Viitorul Galbenu s-a impus cu 5-4 în timp ce Victoria Cazasu a realizat surpriza rundei după succesul mai puţin aşteptat în faţa echipei FC Tufeşti.
Nou promovatele nu au pozat în victime sigure, ci au demonstrat că nu întâmplător au ajuns în acest eşalon fotbalistic.
Iar dacă Voinţa Şuţeşti a avut-o drept parteneră de joc pe Voinţa Găiseanca, una dintre codaşele sezonului anterior, Siretul Vădeni a avut o adversară puternică, pe CS Făurei, grupare care a făcut multe victime în campionatul trecut.
Eforturile făcute de conducerea comunei şi ale celor din staff-ul echipei au dat roade, astfel că Siretul Vădeni poate deveni echipa care va arbitra duelul pentru câştigarea actualului campionat.