Prima victorie pe teren propriu pentru Sportul Chiscani

• formaţia pregătită de Adrian Baldovin a câştigat cu 2-1 partida cu Delta Dobrogea Tulcea • cu această victorie, Sportul urcă pe locul al 11-lea în clasamentul Seriei a II-a

Sportul Chiscani a câştigat cu 2-1 partida cu Delta Dobrogea Tulcea şi a reuşit, pentru prima dată în acest campionat, să lege două victorii la rând. Din postura de rezervă, pentru că a fost accidentat în urmă cu două etape, Georgian Bălan

l-a înlocuit în minutul 64 pe Iordache şi după 11 minute, la capătul unei curse personale pe partea dreaptă, a driblat portarul, a şutat în plasa laterală a colţului lung şi a dus scorul la 2-0 pentru echipa gazdă. A fost practic golul care a decis soarta meciului.

Partida nu a fost una spectaculoasă ci de luptă surdă între cele două careuri, cu puţine ocazii de gol în prima repriză, dar cu trei mari oportunităţi de a marca, în contul echipei gazdă în repriza a doua. Delta Tulcea putea pleca totuşi cu un punct dacă transversal nu-l salva pe Popescu la şutul lui Apostol.

Sportul Chiscani a deschis scorul prin Marius Boga în minutul 6. După o centrare a lui Adamache, Boga a trimis mingea cu capul spre colţul scurt, Scipanov a respins-o în faţă, iar Boga a şutat în vinclul colţului lung. Echipa din Chiscani a controlat ostilităţile în teren şi la capătul primului sfert de oră ar fi putut să-şi dubleze avantajul.  Zaharia i-a pasat în careu lui Iordache însă acesta nu a reuşit să controleze mingea care a părăsit suprafaţa de joc.

În mintutul 18, la o fază care nu anunţa nimic, Apostol a trimis o minge spre careul gazdelor, Fătu a reluat-o pe spate, iar aceasta s-a oprit în transversală. Jucătorii pregătiţi de Adrian Baldovin au reluat acţiunile spre poarta adversă însă nu au mai periclitat poarta apărată de Scipanov.

Alin Radu a intrat în locul lui Zaharia şi după doar cinci minute, după o pasă foarte bună a lui Coman,  a şutat la colţul scurt, dar Scipanov a închis foarte bine unghiul şi a evitat golul. Adamache (min. 52) a încercat cu un şut de la distanţă să-l învingă pe portarul oaspeţilor, iar trei minute mai târziu Bogdan Dumitru a executat foarte bine o lovitură liberă, Scipanov a deviat mingea până la Chihaia, acesta trimis-o în plasă însă golul gazdelor a fost anulat pe motiv de ofsaid. Lansat în adâncime de Dumitru, Alin Radu (min. 70), a trimis mingea, de la marginea careului mic, peste transversală, iar două minute mai târziu tot Radu a rămas singur cu Scipanov, a şutat la colţul lung însă mingea a lovit bara. Golul lui Bălan din minutul 75, unul spectaculos, a adus liniştea în tabăra gazdelor însă după numai trei minute Itoafă a redus din diferenţă şi a relansat meciul.

Până la finalul partied, ambele formaţii au irosit câte o mare ocazie de gol, oaspeţii prin Apostol care a trimis mingea în transversală din lovitură liberă, gazdele prin Gabriel Preda care a deviat mingea spre colţul scurt, din 6 metri, însă unul dintre fundaşii oaspeţilor a respins-o în lateral. Şi partida s-a încheiat cu victroria meritată a echipei Sportul Chiscani.

Sportul Chiscani: Popescu – M. Pascu, Preda, Boga, B. Dumitru – Iordache (min. 64: Bălan), Lovin, Chihaia, Zaharia (min. 46: A. Radu) – Adamache (min. 88: Pârlog), Coman.