Prima victorie din retur

HC Dunărea a reuşit să obţină prima victorie din retur, una categorică, pe terenul unei formaţii, CSM Unirea Slobozia, care are drept obiectiv menţinerea în Liga Naţională. Condusă cu 3-0 în debutul partidei, formaţia brăileană a reuşit să marcheze primul gol abia în minutul 7 prin pivotul Apetrei, apoi a mai înscris de cinci ori astfel că trei minute mai târziu avea un avantaj de trei lungimi. Până la finalul meciului HC Dunărea a fost echipa care a controlat ostilităţile în teren, lucru reflectat şi pe tabela de marcaj. Brăilencele s-au desprins la cinci goluri, 11-6, în ultimul minut al primei reprize, însă la pauză au avut doar patru goluri avans, 16-12. Portarul Lăcrămioara Stan a avut o prestaţie foarte bună, a parat şi două aruncări de la 7 metri, trecându-şi în cont, per total, 12 parade, Czeczi, Pârvuţ, Brot şi Apetrei au marcat la aproape toate acţiunile de atac al formaţiei vizitatoare, astfel că HC Dunărea şi-a impus jocul şi în repriza a doua. Iar cea mai mare diferenţă dintre cele două combatante a fost de zece goluri, 30-20, în favoarea echipei pregătite de Buceschi şi Preda. Gruparea brăileană s-a impus la nouă goluri la Slobozia şi se menţine pe locul al treilea în clasamentul Ligii naţionale de handbal feminin.

Joi, de la ora 18.15, într-un meci contând pentru etapa a 17-a, HC Dunărea va juca în compania liderei campionatului, CSM Bucureşti.

Pentru HC Dunărea au marcat Czeczi 7 goluri, Pârvuţ 5, Apetrei 4, Brot 4, Tiron 4, Gheorghe 3, Zamfirescu 2, Moldovan 2, Irimia 1, iar pentru CSM Unirea Slobozia au înscris Enescu 10 goluri, Băcăoanu 6, Ilie 2, Toma 2, Drăguţ 1, Marchidanu 1, Ivan 1.