Prima victorie braileana la Galati

* fostul inter al Otelului, Katalin Jenofi, a inclinat balanta in favoarea oaspetelor

Formatia braileana a inceput returul cu un succes foarte important, 29-28, la Otelul Galati, asa cum de altfel a incheiat si prima jumatate a campionatului, cu acea splendida victorie la Rapid care i-a adus si locul al treilea. Partida de la Galati se anunta a fi una extrem de echilibrata deoarece ambele combatante au acelasi obiectiv in acest sezon, calificarea in cupele europene, un derby al orgoliilor in teren si pe bancile tehnice pentru ca antrenoarele sunt foste colege la Otelul in perioadele de glorie ale echipei galatene, Gabriela Artene si Alexandrina Soare. Si pentru ca ambele formatii au inceput jocul prudent primul gol s-a marcat abia in minutul 3, moment al partidei in care Ada Moldovan a transformat o aruncare de la 7 m, dar la primul atac gazdele au restabilit egalitatea prin Trandafir. Busuioceanu a marcat pentru 2-1, Katalin Jenofi a egalat la 2-2, dupa care Otelul s-a distantat la trei goluri la capatul primului sfert de ora. Elevele Gabrielei Artene au pastrat acest decalaj pana in minutul 20, cand tabela arata scorul 10-7 in favoarea gazdelor, insa, treptat brailencele au reusit sa se concentreze mai bine in faza de aparare, iar pe contraatac au marcat de trei ori la rand astfel ca, la pauza, tabela de marcaj consemna un rezultat de egalitate, 13-13.

Oaspetele au fost mai lucide in finalul partidei

HC Dunarea a inceput mai bine repriza a doua si in minutul 33 conducea cu 16-13 si balanta partidei se parea ca se inclina in favoarea elevelor Alexandrinei Soare. In aceasta a doua parte a intalnirii a fost randul gazdelor sa alerge dupa egalare si au reusit-o in minutul 43, dupa doua goluri inscrise de Catalina Cioaric si unul de Patru. Chirila a adus Dunarea in avantaj insa replica Otelului a fost prompta, iar finalul de meci a devenit unul electrizant. S-au consemnat alte patru egalitati, ultima la 28-28, dupa care a venit cel de-al 13-lea gol al unguroaicei Jenofi unul in urma caruia HC Dunarea avea sa-si treaca in cont primul succes din retur. Emotiile jucatoarelor brailene nu s-au incheiat insa, pentru ca in ultimul minut de joc, Otelul a primit o aruncare de la 7 m, numai ca, de data, aceasta principala marcatoare a gazdelor, Catalina Cioaric a trimis mingea in bara. Formatia vizitatoare a reusit sa tina mingea timp de 48 de secunde, cat a mai ramas pana la finalul intalnirii si astfel Dunarea a obtinut prima victorie in fata Otelului, la Galati, una care ii permite sa ramana pe locul al treilea in clasament. "Sunt foarte bucuroasa atat pentru rezultat cat si pentru faptul ca am reusit sa-i facem fericiti pe spectatorii braileni, veniti in numar foarte mare la Galati ca sa ne sustina. A fost un meci foarte disputat, cu perioade de dominare de o parte si de alta insa pe final jucatoarele noastre au fost mai lucide si am castigat" a declarat la finalul intalnirii Alexandrina Soare. Pentru HC Dunarea au marcat Jenofi 13, Moldovan 8, Tomuleanu 3, Craciun 2, Chirila 2, Radulescu 1 iar de la Otelul principalele marcatoare au fost Cioaric si Busuioceanu cu 10, respectiv 6 goluri marcate.