Prima victorie în amicale a Daciei Unirea

• formaţia brăileană s-a impus cu 3-0 în faţa unei adversare modeste, de Liga a III-a, CSM Râmnicu Sărat • pe 7 februarie, Dacia Unirea va juca tot la Galaţi, cu Oţelul

Cel de-al treilea amical după cantonamentul centralizat a fost unul încheiat cu un succes pentru Dacia Unirea, care s-a impus cu 3-0, după ce la pauză a avut doar un avantaj minim de un gol, în faţa unei adversare, CSM Râmnicu Sărat, locul al 9-lea în Seria a II-a a Ligii a III-a, care are în componenţa lotului, în majoritate, juniori născuţi între anii 2000 şi 2003.

“Pentru noi, important a fost să rulăm întregul lot, mai ales juniorii care reprezintă cea mai mare parte a lotului, înainte de cantonamentul de la Piatra Arsă”, a spus după joc Iulian Grigoraş, unul dintre oficialii clubului din Râmnicu Sărat.

Amicalul, care  a avut loc pe terenul cu iarbă sintetică Dunărea, a început cu câte o ocazie de fiecare parte irosite de Sima, pentru Dacia Unirea, respectiv Bobe, pentru echipa adversă. Formaţia din Liga a II-a a controlat jocul dar Manea a şutat pe lângă poartă, iar la capătul primului sfert de oră, mingea şutată de Cubleşan a fost reţinută de portarul Cătălin Niţache. Singurul gol al primei reprize a fost marcat în minutul 22 de Anghelina, după un corner executat de Manea şi o reluare a lui Hamza, la care portarul Niţache a respins mingea greşit. Cubleşan (min. 34) ar fi putut mări avantajul formaţiei brăilene însă a şutat slab şi Niţache a parat mingea.  Putea fi 1-1 la ultima fază a primei reprize dacă Ţicrea nu ar fi avut o intervenţie salvatoare la mingea şutată de antrenorul formaţiei vizitatoare, Marius Tîrîlă.

În repriza a doua, Marius Tîrîlă şi Sorin Bodoc au rulat întreg lotul, fapt ce i-a permis echipei brăilene să mai înscrie de două ori, prin Hamza şi Dushkaj. Şi echipa din Râmnicu Sărat ar fi putut înscrie o dată prin Burghelea, în minutul 62.

Pe 7 februarie, Dacia Unirea va susţine un test amical cu Oţelul Galaţi.

Dacia Unirea în prima repriză: Ţicrea – Niţă, Ghiocel, Hamza, Sima – Anghelina, Stănciulescu – Manea, Bucur, Cubleşan – Banyoi.

Dacia Unirea repriza a doua: Chirilă – Gîţ, Hamza (min. 60: Puia), Ţăranu, Nicola – R. Vitan (min. 75: Coteţ), Olenic, Dima, Dushkaj – Ciucureanu, Al. Pop.