Prima înfrângere pentru Sportul Chiscani în acest campionat

Dacia Unirea a reuşit, miercuri, să-i administreze prima înfrângere din acest campionat liderei, Sportul Chiscani, jucătorul meciului fiind Alexandru Niţă de la gazde, care a reuşit două goluri spectaculoase. Cu toate că a fost foarte cald la ora partidei, ambele formaţii au jucat cât au putut de bine pentru punctele puse în joc. Iar dacă pentru Sportul Chiscani rezultatul era doar unul de palmares, pentru satelitul Daciei Unirea acest succes a echivalat cu un loc pe podium. Practic, locul al doilea se va decide în ultima etapă la Ianca, acolo unde se vor întâlni Viitorul Ianca şi Dacia Unirea 2 Brăila, echipa gazdă având un avans de două puncte în faţa brăilenilor. Revenind la meciul de pe Municipal, acesta a avut două părţi distincte, prima repriză a aparţinut oaspeţilor, cea de a doua gazdelor. Prima ocazie de gol a fost irosită de Niţă (min. 16) care a lobat mingea peste portarul Ghighimoc, însă nu a reuşit să prindă spaţiul porţii. La faza imediat următoare Liviu Boariu a profitat de o greşeală în lanţ a apărătorilor Daciei şi a deschis scorul. Mirescu a irosit o imensă şansă de gol în situaţie de unu la unu cu Mitrea, iar cu patru minute înainte de pauză Huţu a şutat mult peste poartă. La reluare, Sportul Chiscani a avut în două rânduri şansa de a se desprinde pe tabelă, însă Huţu (min. 59) şi Pascu (min. 60) din lovitură liberă, nu au reuşit să-l învingă pe Mitrea. Niţă a făcut şah mat apărarea oaspeţilor în minutul 63, a egalat şi a relansat partida. Sportul Chiscani a mai irosit o ocazie mare prin Drăguş, însă finalul de partidă a aparţinut echipei pregătite de Vasile Darie. Ghighimoc s-a remarcat în două rânduri, la şutul lui Niţă (min. 74) apoi la cel al lui Dima (min. 81). În penultimul minut al reprizei a doua, Mitrea a degajat mingea, aceasta a ajuns la Niţă, care, de la marginea careului mare a şutat-o în vinclul porţii apărate de Ghighimoc şi a stabilit scorul final, 2-1, pentru Dacia Unirea 2 Brăila. În celelalte partide ale penultimei etape nu s-au înregistrat surprize. După etapa a 9-a, lideră în play-off este Sportul Chiscani, cu 52 puncte, poziţia a doua este deţinută de Viitorul Ianca - 29 puncte, iar a treia de Dacia Unirea 2 Brăila - 27 puncte. În play-out, ordinea primelor clasate este următoarea: 1. Pandurii Tudor Vladimirescu - 42 puncte, 2. Voinţa Plopu - 35 puncte (golaveraj: 37-17), 3. CS Făurei - 35 puncte (23-23).

Dacia Unirea: Mitrea - G. Gheorghe (min. 55: Vrânceanu), Moroianu, Pârlog, Andrei - P. Ioan, Niţă, Dima, M. Iordache (min. 91: Coteţ) - Mucuţă (min. 46: Gaşpar), Techiu.
Sportul Chiscani: Ghighimoc - C. Boaiu, Dobrin, Smeu, Zărnescu - L. Boariu, Pascu, Drăguş (min. 76: Chiriac), G. Costache - Mirescu, Huţu.