Prima înfrângere pentru Cuza Sport la turneul semifinal

• baschetbaliştii brăileni au pierdut cu 77-70, partida din runda a şasea în deplasare la Athletic Constanţa • miercuri, Cuza Sport va juca la CSO Voluntari

Etapa a 6-a a turului turneului semifinal al Ligii I a fost una cu ghinion pentru Cuza Sport, formaţia brăileană fiind învinsă cu 77-70, în deplasare, de Athletic Constanţa.

Jucătorii pregătiţi de Cătălin Ştefănescu şi Mircea Totolici au controlat jocul în prima jumătate a partidei, fapt reliefat şi pe tabela de marcaj care la pauza mare arăta un scor favorabil echipei vizitatoare. Partea a doua a fost controlată de constănţeni, iar Athletic a câştigat şi ocupă primul loc în grupă, în timp ce echipa brăileană, care are două meciuri mai puţin disputate, se află poziţia a patra.

Formaţia de la Dunăre a început foarte bine primul sfert al meciului şi a condus cu 8-3 şi 11-9, moment în care a rămas fără un jucător important, este vorba despre americanul DeAllen Jackson, care s-a accidentat şi nu a mai putut continua să joace. Cu toate acestea Cuza Sport a controlat ostilităţile în teren şi s-a distnţat la 15-9, apoi la 19-11, însă constănţenii au recuperat cinci puncte astfel că după primul act al partidei echipa brăileană conducea cu 19-15. A fost însă singurul sfert adjudecat de oaspeţi. Sfertul secund a fost unul echilibrat şi a fost câştigat la limită, 19-18, de echipa gazdă însă la pauza mare Cuza Sport încă mai avea trei puncte avans, 37-34.

Athletic a reuşit să egaleze la 37-37, după un coş de 3 puncte realizat de Ursu iar constănţenii au reuşit să preia pentru prima dată conducerea la general, 45-44, apoi s-au distanţat la patru lungimi, 53-49. Antrenorii brăileni au cerut un time-out, iar Cuza Sport a avut o uşoară revenire astfel că după încheierea sfertului al treilea încă mai aveau un punct avans, 54-53, pe tabela de marcaj.

Constănţenii au evoluat însă foarte bine în ultimul sfert al partidei, s-au desprins la şase puncte, 67-61 şi nu au mai cedat iniţiativa până la fialul jocului. Athletic a câştigat cu 24-16 sfertul al patrulea şi cu 77-70, la general, meciul cu brăilenii de la Cuza Sport.

Miercuri, 28 februarie, de la ora 14.00, Cuza Sport va juca în deplasare, cu CSO Voluntari.

Pentru Cuza Sport au macat Joshua Keyes 30 puncte, Andrei Căpuşan 8, Alin Andrieş 7, Adrian Movileanu 7, Andrei Damian 7, Radu Avramescu 3, Andrei Sava 3, Adrian Ţocu 2, Florin Voiculeţ 2, Şerban Halici 1.