Prima înfrângere din 2014

Timp de şase minute HC Dunărea a lăsat impresia că poate juca de la egal la egal cu lidera campionatului, HCM Baia Mare. Brăilencele au deschis scorul prin Horjea şi apoi, graţie golurilor marcate de Safta şi Moldovan au condus cu 2-1 şi respectiv 3-2. Marin a restabilit egalitatea în minutul 6 şi din acest moment băimărencele au dictat ritmul partidei. Singura jucătoare de la HC Dunărea care şi de data aceasta şi-a făcut datoria a fost portarul Gabriela Dobre, care a avut nu mai puţin de opt intervenţii salvatoare în prima repriză pentru gruparea de la Dunăre. Brăilencele au mai înscris un gol în minutul 11, apoi până în penultimul minut de joc nu au mai reuşit să mai marcheze în poarta gazdelor. Czeczi a reuşit al cincilea gol al formaţiei pregătite de Viorel Alexandru, iar al şaselea Farcău, care a transformat o aruncare de la 7 metri. De neînţeles forma slabă pe care o traversează Gabriela Perianu. Aceasta nu a reuşit să arunce nicio minge pe spaţiul porţii timp de 60 de minute. În tabăra formaţiei brăilene s-au constatat multe atacuri nepregătite, greşeli neforţate în ambele faze ale meciului, astfel că la pauză HCM Baia mare conducea cu 14-6.

În repriza a doua gazdele s-au desprins la zece lungimi în minutul 34, 17-7 şi partida era deja jucată, mai ales că nici nu se întrevedea un reviriment în tabăra formaţiei vizitatoare. Antrenorul băimărean a rulat întreg lotul în partea a doua a meciului, astfel că HC Dunărea a reuşit cât de cât să mai dregă busuiocul şi să nu piardă pe terenul liderei decât la o diferenţă de cinci goluri.
Golurile echipei HC Dunărea au fost marcate de Farcău 8, Moldovan 3, Horjea 3, Adespii 3, Czeczi 2, Safta 1.