Pricons – Rodbun, cea mai spectaculoasă semifinală de la “Turneul firmelor”

• Vasilică Priceputu şi Daniel Cazan au realizat câte o “dublă” • golul etapei semifinale a fost  semnat de Ionuţ Conciu • “Ronţăilă” a defilat în partida cu “Yazaki”

Cea mai spectaculoasă semifinală a Turneului firmelor a fost cea dintre “Pricons” şi “Rodbun”, o partidă decisă de condiţia fizică a jucătorilor. “Rodbun” a deschis scorul, în minutul 5, prin George Dorobanţu, iar la faza imediat următoare, Vasilică Priceputu a trecut pe lângă egalare. Echilibrul s-a restabilit repede, în minutul 7, când Priceputu nu a mai ratat şi a trimis mingea în plasa porţii adverse. Cei de la “Rodbun” au irosit două mari ocazii de gol prin Gheorghe Ionel (min. 9) şi Dorobanţu (min. 12), însă până la pauză au reuşit să treacă din nou în avantaj graţie reuşitei lui Dorobanţu, din minutul 17.

Repriza a doua a fost la discreţia celor de la “Pricons”. Daniel Dazan a restabilit egalitatea, 2-2, în minutul 26, iar, opt minute mai târziu, Priceputu a marcat pentru 3-2. “Rodbun” a avut şansa de a reveni în joc, dar Dorobanţu a trimis mingea în transversală. În minutul 38, “Pricons” a marcat de două ori prin Conciu şi Cazan şi s-a impus cu 5-2, fiind astfel prima finalistă.

În cea de a doua semifinală, “Ronţăilă” a câştigat fără probleme, cu 4-1, în faţa celor de la “Yazaki”, iar dacă diferenţa a fost de doar trei goluri meritul îi aparţine portarului Ionuţ Tunea care a parat câteva mingi pe care scria gol. Sorin Soare a deschis scorul pentru “Ronţăilă”, în minutul 2, iar Mădălin Nicolau a marcat pentru 2-0, în minutul 11. Două minute mai târziu, Romeo Arghir a înscris pentru  “Yazaki” şi partida părea că se va relansa. Însă în repriza a doua Sorin Soare a mai marcat de două ori astfel că “Ronţăilă” a devenit a doua finalistă.