Phoenix a castigat derby-ul cu Monolit

Sambata, in penultima etapa a turului Ligii a III-a la fotbal in sala, intalnirea dintre Phoenix si Monolit si-a respectat statutul de meci derby. La ambele formatii au evoluat jucatori cu state vechi in futsal, care au generat un spectacol de calitate.
Lidera a deschis scorul prin Anghel, insa, Monolit a replicat imediat prin cel mai bun jucator al ei, Marius Ionita, care a marcat de doua ori la rand si balanta s-a inclinat in favoarea oaspetilor.
Dirijate foarte bine din teren de Dorian Nistor, gazdele au reusit sa inscrie de patru ori consecutiv. Mocanu a pus latul la centrarea lui Nistor si a egalat si tot el a marcat pentru 3-2. Scorul primei reprize, 4-2, pentru Phoenix, a fost stabilit Anghel, in minutul 17.
In primele sapte minute ale reprizei a doua, tabela nu s-a mai modificat pentru ca cei doi portari au avut interventii inspirate, insa, dupa golul lui Barbu gazdele considerau deja ca victoria le apartine.
Numai ca Monolit a riscat, strategia sa a dat roade si la jumatatea partii secunde mai avea de recuperat un singul gol pentru a restabili egalitatea si a relansa partida.
Finalul derby-ului l-a avut in prim plan pe Dorian Nistor, care a marcat atunci cand a trebuit ca sa elimine emotiile din tabara lui, iar cu citeva secunde inainte de finalul partidei Podaru a stabilit scorul final 9-6 si astfel Phoenix, cu o etapa inainte de finalul primei jumatati a campionatului s-a distantat la trei puncte de contracandidata sa la locul intai.
In primul meci al etapei, Polisport a tinut doar o repriza ritmul impus de adversara sa, insa, in partea a doua, United a facut legea in teren si s-a impus cu 11-8, principalii marcatori ai invingatorilor fiind Constantin si Barus, ambii cu cite trei goluri marcate.