Petrolul a transat intr-un mod categoric derby-ul cu FC Steaua

Mult asteptatul derby dintre Petrolul si FC Steaua s-a transformat in repriza a doua intr-un glop de sanatate al gazdelor. La fel ca si la jocul de la Traian stelistii au intrat timorati si au pierdut fara drept de apel in fata unei formatii tinere, dar care are in componenta citeva piese care pot, si chiar au dovedit-o cu aceasta ocazie ca sint in stare sa decida soarta unui meci, Bulancea, Spirea si Ghioca.
FC Steaua a condus cu 1-0 gratie unui autogol al lui Lulea din minutul 18 insa pina la pauza petrolistii au reusit sa marcheze de doua ori prin Bulancea si Spirea. In partea secunda, una dominata categoric de gazde, Spirea a mai inscris de doua ori si astfel Petrolul s-a impus cu 4-1, succes care i-a permis sa revina pe locul al doilea in clasament.
Tot cu acelasi scor a cistigat pe teren propriu Viitorul Galbenu disputa cu Viitorul Ianca. Feraru a realizat un hat-trick, cel de al patrulea gol al invingatorilor fiind marcat de Moldoveanu. Golul de onoare al oaspetilor a fost inscris de Negoita in minutul 25.
Cu toate ca gazdele se asteptau la un succes categoric, partida dintre Victoria Cazasu si SC Adevarat s-a incheiat doar cu o victorie la limita a gazdelor. Dupa o prima repriza echilibrata, incheiata la egalitate, 0-0, formatia din Cazasu a reusit sa marcheze golul de trei puncte prin Viorel Basno in minutul 58.

Victoria Traian tinuta in sah de Victoria Dedulesti

Daca in runda precedenta echipele vizitatoare s-au ales cu doar un singur punct, simbata, 27 octombrie, ele au reusit sa obtina o victorie si trei remize si sa adune nu mai putin de sase puncte.
Surpriza rundei a noua s-a produs la Dedulesti acolo unde formatia locala, Victoria, a fost egala liderei, Victoria Traian. Toate golurile s-au marcat in prima repriza. Oaspetii au beneficiat de un autogol al lui Barbieru si au preluat conducerea insa Vizireanu a reusit sa egaleze doua minute mai tirziu. In minutul 37 Buzea le-a adus pe gazde in avantaj, dar si de acesta data tot doua minute au trecut pina cind scorul sa redevina egal, gratie golului marcat de Giugiuc.
CS Faurei s-a impus cu 4-2 la Ciresu. Barus (min. 10), Craciunescu (min. 14, 76) si Ilasc (min. 86) au semnat golurile echipei antrenate de Iacob Carst in timp ce pentru gazde au marcat Popa (min. 88) si D. Calatoaie (min. 89).
Vointa Gaiseanca a demonstrat ca este in revenire de forma si a remizat, 0-0 cu una dintre formatiile care au ca obiectiv promovarea, Avintul Chiscani.
Si tot ca o surpriza poate fi considerat egalul de la Visani dintre Vointa si Tractorul Viziru. Gazdele nu aveau nici un punct inaintea acestui joc, au luptat cu disperare si au reusit sa obtina o remiza in fata unei formatii superioare valoric. Golurile echipei din Visani au fost marcate de S. Butiseaca (min. 55) si Naziru (min. 65, 90) iar cele ale echipei vizitatoare de Marinel Stoican (min. 20, 39, 87).

FC Urleasca - Infratirea Gemenele 0-1
In seria intii lidera este Infratirea Gemenele cu 22 de puncte, iar pe locul secund, cu acelasi punctaj se afla Dunarea Tichilesti. Locul al treilea este detinut de Unirea Tricolor Scortaru Vechi cu 21 de puncte.

Recolta Ciocile - Recolta Tufesti 1-6
Podiumul este ocupat in ordine de AS Jirlau 24 puncte, Vointa Plopu 22 puncte, Vointa Faurei Sat si AS Bordei Verde ambele cu cite 19 puncte.