Petrolul si FC Steaua continua cursa cu maximum de puncte

Echipa care a fost la un pas sa acceada la barajul de promovare in Liga a III-a in sezonul trecut, Victoria Traian a trecut prin mari emotii simbata, in disputa cu SC Adevarat. Bandarica a deschis scorul inca din minutul 5 insa prima parte a meciului s-a incheiat la egalitate deoarece, cu un minut inainte de pauza, Nelu Banica a reusit sa marcheze pentru formatia vizitatoare. Repriza a doua a inceput foarte bine pentru formatia din Traian care, in doar doua minute, a reusit sa inscrie tot de atitea ori prin Dorian Nistor si Stanciu. Tinara echipa a lui Marcel Adascalului nu s-a lasat intimidata de numele si valoarea adversarilor, a sperat in sansa ei si a reusit sa egaleze pina in minutul 76 dupa doua goluri marcate de Andrei si Banica.
Cu trei minute inainte de finalul meciului, Butoi a marcat pentru Victoria Traian si a spulberat astfel iluziile echipei adverse care incepuse sa spere intr-un rezultat de egalitate.
FC Steaua si-a pastrat invincibilitatea si dupa etapa a treia, in care a cistigat cu 2-0 in fata unei alte echipe care pina la disputa directa acumulase maximum de puncte, Avintul Chiscani. Stelistii pregatiti de antrenorii Cataros si Latu au deschis scorul repede, in minutul 9, printr-un gol de generic marcat de coordonatorul de joc, Alberto Gagu, dupa o pasa inspirata primita de la Teodor Lupascu. In repriza secunda, Emil Cataros a facut o modificare inspirata, l-a introdus pe Buhai in locul lui Lupascu, si la doar doua minute, noul intrat a stabilit scorul final, 2-0 in favoarea echipei gazda.
Victoria Cazasu a realizat scorul etapei, 6-0, in disputa cu nou promovata Tractorul Viziru. Lucian Balcan a realizat singurul hat trick al etapei, celelalte goluri ale invingatorilor fiind marcate de Tureac, Basno si Urmes.
Petrolul si-a reevaluat atitudinea fata de aceasta competitie, a jucat dezinvolt si a trecut cu 5-1 de Avintul Ciresu. Roadevin (min. 8), Mocanu (min.10, 68) si Fanel Ghioca (min. 18, 44) au semnat golurile formatiei gazda, golul de onoare al oaspetilor fiind inscris de Sorin Butiseaca in minutul 84.
Fosta divizionara C, CS Faurei, continua seria esecurilor, formatia pregatita de Iacob Carst fiind invinsa fara drept de apel, in deplasare, de Viitorul Ianca.

Rompas Vadeni - Unirea Maxineni 2-0
Podiumul dupa trei etape se prezinta astfel: 1 Rompas Vadeni 9 puncte, 2 Infratirea Gemenele 7 puncte, Gloria Movila Miresii 7 puncte.