Petrolul Ploieşti, noul lider din Liga I

Petrolul Ploieşti a urcat pe prima poziţie a clasamentului Ligii I de fotbal, după ce a reuşit să se impună cu scorul de 2-0 (0-0) pe terenul echipei CS Universitatea Craiova, duminică seara, într-o partidă din cadrul etapei a 5-a a sezonului.
"Lupii galbeni" au deschis scorul în minutul 66, prin uruguayanul Juan Albin, care a transformat impecabil o lovitură liberă, de la marginea careului de 16 m. Acelaşi Albin reuşise să trimită mingea în poarta craiovenilor, în prima repriză (min.26), cu un şut de la mare distanţă, însă arbitrul nu a validat golul, din cauza unui presupus ofsaid la Tamuz, aflat pe traiectoria balonului, potrivit agerpres.ro.
Israelianul Toto Tamuz a fost cel care a dublat avantajul oaspeţilor, cu un şut plasat din interiorul careului, stabilind rezultatul final al întâlnirii, în minutul 83.
Graţie acestui succes, Petrolul a acumulat 13 puncte, cu unul mai mult decât fostul lider, Steaua Bucureşti, care a pierdut surprinzător partida disputată sâmbătă seara, în Ghencea, cu Ceahlăul Piatra Neamţ (0-1).

Şi Astra îi suflă în ceafă Stelei

De asemenea, într-o altă partidă din cadrul etapei a 5-a a Ligii I de fotbal, echipa Astra Giurgiu a învins în deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia Rapid Bucureşti.
Oaspeţii au deschis scorul în finalul primei reprize, prin brazilianul De Amorim, care a fructificat o pasă în careu a ex-dinamovistului Laurenţiu Rus (min.40). Astra şi-a mărit avantajul în ultimele secunde de prelungiri (min.90^2), prin francezul Grandin, introdus pe teren în ultimul sfert de oră de joc, care a şutat imparabil la colţul lung al porţii apărate de Bornescu.
De menţionat că giuleştenii au evoluat mai mult de o repriză şi jumătate în 10 jucători, după eliminarea fundaşului Marian Stoica, pentru o intrare dură asupra lui Budescu (min.29).

Rezultate din Liga I

Rezultate înregistrate în partidele disputate, vineri, sâmbătă şi duminică, în etapa a V-a a Ligii I:

Au marcat: Albin 68, Tamuz 82

Aseară erau programate partidele CSMS Iaşi - Oţelul Galaţi şi CFR Cluj - Gaz Metan Mediaş.