Patru puncte în campania din Bucovina

Formaţia brăileană şi-a realizat în mare măsură obiectivul pe care şi l-a propus înaintea celor două deplasări din Bucovina. Elevii lui Alin Pânzaru au încheiat turul campionatului cu o remiză la Bucovina Pojorâta iar în prima rundă a returului au învins cu 2-1 la Rapid CFR Suceava, aceasta fiind una dintre contracandidatele la un loc în turneul play off. La Suceava însă, Dacia Unirea ar fi putut câştiga la un scor mult mai concludent, însă tot atât de bine se puteau alege tot cu o remiză dacă sucevenii ar fi reuşit să marcheze la una dintre cele două situaţii de gol pe care şi le-au creat pe finalul jocului.

Prima repriză a fost una echilibrată, cu o posesie a mingei de partea oaspeţilor dar fără ocazii mari de gol. Dacia Unirea a fost echipa care a dictat ritmul jocului însă brăilenii au reuşit să deschidă scorul abia în minutul 30 când Alexandru Muscă l-a învins pe portarul Niga, după o centrare de pe stânga a lui Frunză. După trei minute, gazdele au ripostat prin Enciu, însă mingea şutată de atacantul echipei sucevene a trecut pe lângă poartă.
Pauza a fost un sfetnic bun pentru brăileni iar acest lucru s-a văzut la patru minute de la reluare când Puşcaşu a pătruns în careul gazdelor şi a fost faultat de Ferariu iar arbitrul de centru, Robert Dumitru, a arătat punctul cu var. Muscă a transformat penalty-ul şi Dacia Unirea conducea cu 2-0 în minutul 49. Au urmat alte patru ocazii mari de gol, toate în contul oaspeţilor însă Puşcaşu a trimis mingea în bara porţii lui Niga iar după numai câteva minute Muscă şi Puşcaşu nu s-au descurcat într-un contraatac doi la unu cu fundaşul Ciobanu. Puşcaşu a mai avut o şansă uriaşă de a duce scorul la 3-0 numai că, în loc să şuteze, a preferat o pasă în adâncime iar gazdele au înlăturat pericolul. Brăilenii nu au reuşit să-şi mărească avantajul şi să încheie definitiv conturile cu adversarii lor şi au avut ceva emoţii pe finalul partidei. Cu trei minute înainte de încheierea timpului regulamentar de joc, Dima a gafat iar mingea pasată de Enciu a ajuns la Apostol care a redus din diferenţă.
Rapid CFR Suceava a încheiat meciul cu un jucător mai puţin, Jitariuc fiind trimis la cabine în minutul 94, după ce a primit cel de-al doilea cartonaş galben.
Dacia Unirea s-a impus cu 2-1 la Suceava şi şi-a consolidat poziţia în prima jumătate a clasamentului seriei întâi.

Dacia Unirea: Mitrea - Iosofache (min. 75: Iordache), Ivan, Ghiocel, Stănciulescu - Dima, P. Ioan, Puscaşu (min. 87: Onofraş), Frunză, Roşu - Muscă (min. 82: Stângaciu).
Antrenor: Alin Pânzaru.
Rapid Suceava: Niga - Bălan, Ciobanu, Ferariu, Semeghin - Golofca, Sumanariu, Onciu, Danilă - Negru (min. 56: Apostol), Enciu.
Antrenor: Bogdan Tudoreanu