Patru echipe continuă cursa pentru primul loc în Liga a IV-a

• Viitorul Ianca şi ACSC Cazasu au câte 30 de puncte • CS Făurei le secondează la doar un punct diferenţă • Voinţa Şuţeşti reintră în cursa pentru primul loc, după această rundă

Ediţia 2017-2018 a campionatului Ligii a IV-a este cea mai echilibrată de după Revoluţie, nu mai puţin de patru formaţii având în acest moment şanse reale de a câştiga competiţia. După runda aceasta, Viitorul Ianca a revenit în fotoliul de lider al competiţiei. Formaţia din Ianca a remizat, 0-0, pe teren propriu cu CS Făurei, în ceea ce trebuia să fie derby-ul etapei, însă partida a fost departe, ca valoare, de acest statut. Meciul de pe stadionul Ştefan Vrăbioru s-a încheiat cu un rezultat echitabil, 0-0, însă echipa gazdă, Viitorul Ianca, a profitat de pasul greşit făcut de ACSC Cazasu şi a revenit pe primul loc.

ACSC Cazasu a pierdut cu 2-1 pe teren propriu meciul cu Voinţa Şuţeşti deşi a condus cu 1-0 graţie golului marcat de Iulian Oaie în minutul 7. Piaşu a marcat în propria poartă în minutul 26, scorul a redevenit egal şi partida s-a relansat. În penultimul minut de joc al primei reprize, Florin Şerban a adus echipa vizitatoare în avantaj. În partea a doua, ACSC Cazasu a alergat după egalare însă nu a mai înscris şi a cedat locul întâi, la golaveraj, în favoarea celor de la Ianca. Viitorul Însurăţei şi-a luat revanşa pentru înfrângerea din tur şi a câştigat cu 2-1, pe terenul celor de la Pandurii Tudor Vladimirescu, Alexandru Cireaşă reuşind o “dublă” pentru formaţia vizitatoare.

Scorul etapei a fost realizat de Voinţa Vişani, care a câştigat cu 12-1 meciul de pe teren propriu cu satelitul echipei Dacia Unirea, jucătorul partidei fiind atacantul gazdelor, Iulian Dobrică, autor a cinci goluri. Conform aşteptărilor, duminică, Dunărea Tichileşti, pentru care Răzvan Tudor a realizat un hat trick, s-a impus cu 5-2 în partrida cu Gloria Movila Miresii.

După 13 etape, pe primul loc se află Viitorul Ianca 30 puncte (golaveraj: 50-7), poziţia a doua este deţinută de ACSC Cazasu 30 puncte (45-18), a treia de CS Făurei 29 puncte, iar a patra de Voinţa Şuţeşti 28 puncte.