Patru din patru pentru handbalistele junioare I de la LPS Brăila

• echipa pregătită de profesorii Cristian Preda şi Eugen Jelesneac are maximum de puncte după primele patru meciuri din grupa Valoare 1 • săptămâna trecută, LPS Brăila a câştigat cu 22-15, pe teren propriu, meciul cu CSS 1 Constanţa, apoi s-a impus cu 30-19, în deplasare la LPS Iaşi

Săptămâna trecută, echipa de junioare I de la LPS Brăila a câştigat două meciuri importante într-un interval de doar trei zile şi este singura din grupa Valoare 1 cu maximum de puncte după patru etape.

La mijlocul săptămânii, LPS Brăila, coordonată de pe margine de profesorii Cristian Preda şi Eugen Jelesneac, a dispus cu 22-15, la pauză 10-6, de CSS 1 Constanţa. Condusă cu 2-0, formaţia brăileană a trecut la cârma partidei, iar în minutul 13 avea deja trei goluri avans, 5-2. A fost 8-4 pentru brăilence în minutul 20 şi 10-5 cu trei minute înainte de pauză. Echipa brăileană a început foarte bine repriza a doua, Iulia Sava şi Alexandra Oprea au marcat primele goluri iar treptat diferenţa dintre cele două combatante să mărit la 8 goluri: 18-10 pentru LPS Brăila, în minutul 48. Handbalistele echipei gazdă au gestionat foarte bine ultima parte a meciului, şi-au menţinut un avans liniştitor de puncte şi s-au impus cu 22-15.

Pentru LPS Brăila au marcat Laura Surdu 5 goluri, Iulia Sava 4, Alexandra Vrabie 4,  Mirabela Coteţ 2, Alexandra Oprea 2, Anca Chirică 2, Nicoleta Popa 2, Diana Gaşpar 1. În poartă au evoluat Alexandra Perianu şi Ana Micu, iar în teren Adelina Iordache şi Ana Stan.

Sâmbăta trecută, în etapa a 4-a a turului grupei valoare 1, LPS Brăila a evoluat la Iaşi, unde după o prestaţie la fel de bună s-a impus cu 30-19, după ce la pauză a avut un avans de 9 goluri.

Handbalistele junioare I de la LPS Brăila şi-au continuat parcursul excelent din acest sezon, înregistrând a patra victorie în deplasarea de la LPS Iaşi, în Grupa Valoare 1. Fetele pregătite de Cristian Preda s-au impus cu 30-19 (17-8).

Partida de la Iaşi a fost la discreţia jucătorelor pregătite de Preda şi Jelesneac. LPS Brăila a condus cu 5-0, scor la care ieşencele au marcat primul lor gol din meci, apoi în minutul 20 a fost 10-1 pentru formaţia de la Dunăre, un scor care spune totul despre derularea partidei. Formaţia brăileană a avut şi 11 goluri avans dar după primele 30 de minute conducea cu 17-8.

A fost 20-8 la începutul reprizei a doua, iar diferenţa cea mai mare s-a înregistrat în minutul 44, când LPS Brăila a condus cu 25-11.

Pentru LPS Brăila au înscris Gabriela Vrabie 10 goluri, Nicoleta Popa 6, Iulia Sava 5, Mirabela Coteţ 3, Diana Gaşpar 3, Alexandra Oprea 1, Adelina Iordache 1, Laura Surdu 1. În poarta echipei brăilene au evoluat Ana Maria Micu şi Alexandra Perianu, iar în teren Anca Chirică şi Ana Stan.

LPS Brăila se află pe primul loc după 4 etape, cu maximum de puncte, 8, pe locul al doilea se află LPS Roman 6 puncte, iar pe al treilea CSS 1 Constanţa 4 puncte.

În ultima etapă a turului, pe 2 martie, LPS Brăila va juca pe teren propriu cu LPS Roman.