A patra infringere consecutiva

Cu nici un antrenor pe care l-a avut pina acum HC Dunarea nu a incasat patru infringeri consecutive, insa pentru rezultatele foarte slabe din ultima vreme mai sint vinovate si jucatoarele.
Corabia braileana este in deriva si ca la box, unde gongul ii mai salveaza citeodata pe unii pugilisti de la KO, asa ar putea fi salvata Dunarea de intreruperea turului pina pe data de 21 decembrie.
La Deva HC Dunarea nici nu a contat, pe teren a fost o singura formatie, CSM Cetate, iar scorurile intermediare reliefeaza acest lucru.
Pana si Toth au dus scorul la 2-0 pentru gazde, insa a urmat o "dubla" a Adei Moldovan si partida parea ca va fi un foarte echilibrata. La 2-2 Moise si Alina Braniste au ratat cite un atac in situatie de unu la unu cu portarul advers dupa care CSM-ul a preluat initiativa si treptat s-a desprins la doua trei si chiar la sase goluri la finalul primelor 30 de minute.
Nici pauza nu a fost un sfetnic prea bun pentru formatia vizitatoare pentru ca in parte a doua tot echipa din Deva a facut legea in teren.
Moise a evoluat cu mare ambitie, Melinda Toth a marcat din orice pozitie astfel ca in minutul 44 CSM-ul conducea cu 27-18 si partida era jucata.
Fara sa forteze, CSM Cetate a cistigat cu 34-30 in fata unei echipe care parca s-a reunit pentru prima data in aceasta formula, si a acumulat 6 puncte cu unul mai mult decit gruparea braileana.
Cele mai prolifice jucatoare de pe teren au fost Melinda Toth cu 10 goluri de la gazde si Alina Braniste, de la HC Dunarea cu 11 goluri.

"Trebuie sa facem o analiza, sa vedem de ce nu merg lucrurile", a precizat Eugen Bastiurea

La finalul jocului antrenorul gazdelor era multumit de victoria CSM-ului si putin surprins de evolutia foarte slaba a jucatoarelor oaspete.
"Ma asteptam la un joc mai greu astazi. Scorul putea fi mult mai mare, insa pe final ne-am relaxat si diferenta s-a redus. Ma bucur mult pentru victorie insa imi pare rau ca se intrerupe campionatul deoarece eram in forma buna" a declarat la finalul jocului antrenorul gazdelor, Popa Sevistean.
La rindul sau, Eugen Bastiurea a precizat: "Va trebui sa facem o analiza sa vedem de ce nu merg lucrurile. Nu am jucat deloc bine in aparare, punctul nostru forte in alte jocuri. Nu am reusit sa blocam adversarele la aruncare, ci ne-am bazat doar pe inspiratia portarilor. Si Ada Moldovan a prins o zi mai slaba, dar prin schimbari s-a ameliorat jocul in repriza a doua. Au fost multe greseli inexplicabile".