Pandurii Tudor Vladimirescu, noua lideră a Ligii a IV-a

În etapa a treia s-au înregistrat patru victorii în dreptul echipelor gazdă şi doar două în cel al formaţiilor vizitatoare. Meciul etapei s-a derulat la Chiscan, pe un teren impecabil, între Sportul Chiscani şi Dacia Unirea II Brăila, grupare care i-a avut în componenţă pe Smochină, Moroianu, Stângaciu, P. Ioan, Vişan, Vârlan, Istrate şi Gicu Iordache, fotbalişti care sunt în lotul echipei din Liga a II-a, iar unii dintre ei au jucat deja în acest eşalon. Sportul, care de asemenea are fotbalişti ce nu mai au nevoie de nicio prezentare - Ghighimoc, Gigel Costache, Ioniţă, Andrei Crăciun, Vali Durbacă, Liviu Boariu, Bălan, Zărnescu, a condus cu 2-1 la pauză. Vali Durbacă a deschis scorul în minutul 3, însă pe un uşor fond de relaxare al gazdelor, Moroianu a restabilit egalitatea. Sportul Chiscani a controlat jocul şi, graţie reuşitei lui Boariu, conducea cu 2-1 la pauză. Durbacă şi Boariu au marcat din nou în repriza a doua, iar echipa pregătită de Georgel Pascu s-a distanţat la trei lungimi, 4-1. în minutul 75. Techiu a înscris pentru brăileni în minutele de prelungire ale părţii secunde şi a stabilit scorul final, 4-2 pentru Sportul Chiscani. Trebuie menţionat faptul că partida s-a ridicat cu mult peste nivelul Ligii a IV-a. "La noi se munceşte cu seriozitate, iar rezultatele se văd în teren. Eu sunt foarte mulţumit din toate punctele de vedere, de rezultat, de atitudinea jucătorilor. Toţi fotbaliştii care au intrat în teren au dat dovadă de caracter. A fost un meci bun, făcut de ambele echipe, spectatorii au avut ce vedea", a declarat Georgel Pascu. Pandurii Tudor Vladimirescu s-a impus cu 2-1 în disputa cu Gloria Movila Miresii şi a preluat fotoliul de lideră. Viitorul Însurăţei a câştigat cu 3-2 la Plopu, printr-un gol marcat de Baicu, în prelungirile reprizei a doua. Conform aşteptărilor, scorul etapei s-a înregistrat la Traian, acolo unde Victoria, din localitate, pentru care Stoian, Ciocan, Caţaros şi Leu au realizat câte o "dublă", s-a impus cu 11-0 în faţa nou promovatei Voinţa Şuţeşti. După trei etape, pe locul întâi se află Pandurii Tudor Vladimirescu 9 puncte, golaveraj: 13-4, locul al doilea este deţinut de Sportul Chiscani, tot cu 9 puncte, golaveraj: 8-3 iar al treilea de Victoria Traian, cu 6 puncte, golaveraj 16-5.