Onofraş a semnat prima victorie brăileană

Cu toate că nu sunt plătiţi de opt luni de zile, fotbaliştii brăileni au făcut cel mai bun meci pe teren propriu din ultimele două sezoane şi s-au impus cu 1-0, în faţa uneia dintre echipele cu pretenţii ale Ligii a II-a, Rapid CFR Suceava. Dacă în campionatul trecut CF Brăila a pierdut fără drept de apel în tur, 0-2, în faţa sucevenilor, pe Municipal, actuala Dacia Unirea, cu aceeaşi jucători în lot, a câştigat mult mai clar decât o arată scorul. Iar eroul gazdelor a fost Marius Onofraş, de departe cel mai bun jucător de pe teren, însă evoluţii bune au avut toţi jucătorii lui Pânzaru, cu un plus pentru Necoară, Roşu, Niţă, Olenic şi Stănciulescu.
Oaspeţii au dat tonul ofensivei, dar mingea centrată perfect de Semeghin a fost trimisă pe lângă poarta lui Mitrea de către Enciu. Replica gazdelor a venit imediat. Brăilenii au şarjat pe "bulevardul" creat de Bălan, fostul apărător al echipei Steaua Bucureşti şi, în minutul 10, au obţinut o lovitură liberă în preajma careului advers, Necoară a centrat în faţa porţii, dar Olenic a trimis mingea, cu capul, puţin peste transversală. La faza imediat următoare Stănciulescu a fost pe post de servant, dar nici Puşcaşu nu a găsit ţinta. Brăilenii au creat o fază spectaculoasă în minutul 17, când Necoară i-a pasat lui Costel Roşu, iar mijlocaşul gazdelor a trimis mingea în bara din dreapta a porţii apărate de Hânţăscu, iar în minutul următor Ivan a şutat violent de la 18 metri, Hânţăscu a respins mingea greşit, dar Onofraş nu a putut profita de această oportunitate. Gazdele au continuat să creeze panică în careul advers, iar după alte două ocazii semnate de Olenic şi Onofraş, au deschis scorul. Olenic i-a pasat în careul advers lui Puşcaşu, acesta a prelungit mingea până la Onofraş care, din şpagat, a trimis-o la colţul lung, pentru 1-0. În minutul 34 Jitariu a irosit o uriaşă şansă de a egala, astfel că la pauză elevii lui Alin Pânzaru aveau un avans de un gol, deşi au jucat la o poartă cu adversarii lor.
În repriza a doua s-a jucat pragmatic, gazdele au căutat să-şi conserve rezultatul de pe tabela de macaj, oaspeţii să marcheze golul egalizator. Asta nu înseamnă că brăilenii au renunţat la cartea atacului. La trei minute de la reluare, lansat în adâncime de Roşu, Puşcaşu fost oprit in extremis din drumul lui spre gol de Tăuţianu, portarul Hânţăscu (min. 53) a avut o intervenţie salvatoare la şutul lui Roşu iar în minutul 62, Necoară a trimis mingea, din lovitură liberă, pe lângă vinclul porţii sucevene. În toată această repriză Rapid Suceava a mizat pe cartea contraatacului, însă acţiunile oaspeţilor au fost oprite înainte ca ele să devină periculoase pentru poarta lui Mitrea. În minutul 79, Bălan a centrat în faţa porţii, Sandu a trimis mingea, cu capul, spre poartă, însă Mitrea a fost la post. Cu două minute înainte de finalul jocului, Sandu, liber la punctul cu var, a trimis mingea mult peste poartă, iar partida s-a încheiat cu victoria meritată a echipei brăilene.
În acest meci Alin Pânzaru a fost nevoit să facă o modificare de ultim moment în echipa de start, l-a înlocuit pe Muscă, accidentat, cu Paul Ioan, iar tânărul jucător brăilean a evoluat cu trac în prima parte a meciului dar a avut şi câteva execuţii bune. De asemenea în repriza a doua a debutat pentru Dacia Unirea şi Istrate, un fotbalist cu talie, care va avea un cuvânt de spus pe parcursul actualei ediţii de campionat.
Dacia Unirea: Mitrea - Niţă, Ghiocel, Ivan, Stănciulescu - Olenic - P. Ioan (min. 80: Stângaciu), Roşu, Puşcaşu (min. 68: Frunză), Necoară - Onofraş (min. 76: Istrate).
Antrenor: Alin Pânzaru
Rapid Suceava: Hânţăscu - Balan, Ferariu (min. 46: Sandu), Ciobanu, Semeghin - Vrabie, Onciu (min. 63: Sumanariu), Sfrijan, Jitariu - Aeroaiei (min. 46: Tăuţianu), Enciu.
Antrenor: Florin Cristescu